Πρώτο τρίποντο για ΕΝΠ

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άντρε Πάους κατάφερε να βάλει στο τσεπάκι το πρώτο τρίποντο της χρονιάς με γκολ των Πίττα στο 48ο λεπτό και Ράσμουσεν στο 59ο. Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου καμία ομάδα δεν κατάφερε ούτε να απειλήσει, ούτε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη του Κουατζίκα προκειμένου να φτάσουν στο ζητούμενο. Οι «φτεροπόδαροι» πραγματοποίησαν την χειρότερή τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα με φανερή την απουσία του Κώστα Καϊαφα από τον πάγκο.

Ότι δεν καταγράφηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε στο τρίτο λεπτό της επανάληψης με τον Πίττα να πατά περιοχή από αριστερά και παρά την πίεση του Κουατζίκα, να σημαδεύει σωστά κάνοντας το 1-0. Ο σκόρερ προσπάθησε να αναλάβει δημιουργικό ρόλο στο 54ο λεπτό ωστόσο η σέντρα που επιχείρησε από αριστερά σταμάτησε στον Γκουλόν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αραμπατζής χρειάστηκε να επέμβει προκειμένου να σταματήσει το δυνατό σουτ του Ζάρατε.

Στο 57ο λεπτό ο Ολίβα ανατράπηκε από τον Κουατζίκα με τον Λεόντιο Τράττο να υποδεικνύει την άσπρη βούλα από την οποίαν ο Ράσμουσεν δεν λάθεψε κάνοντας το 2-0.

ΕΝΠ (Α. Πάους): Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ (83′ Ουντόζι), Ζάρατε, Κοσμάς (76′ Φράγκου), Ολίβα, Μέρτακκας, Ράσμουσεν (78′ Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας

Ερμής (Α. Μιχαήλ): Αραμπατζής, Γκουλόν, Μαρτίνιουκ (61′ Μαύρου), Ντεβέσα, Κιπιάνι (61′ Ντε Μέλο), Εσόμπε, Ψάλτης, Φυλακτού, Εμπαλό, Γεωργίου (46′ Κατσιατής), Κουατζίκα

Σκόρερς: 48′ Πίττας, 59′ Ρασμούσεν

Γήπεδο: Τάσος Μάρκου

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Κίτρινες κάρτες: Κλέιμαν, Ολίβα/Εμπαλό, Γκουλόν