Πρωτοπόρος ο Απόλλων στην πετόσφαιρα γυναικών

Ο Απόλλων επιβλήθηκε της ΑΕΚ Λάρνακας με 3-0 σετ και αποσπάσθηκε 6 βαθμούς από την αντίπαλο του στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας γυναικών.

Στο πρώτο σετ είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα αφού προηγήθηκε αρχικά με 8-0 και στη συνέχεια 16-3 για να κερδίσει το σετ με 25-9. Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον πρωταθλητή Απόλλων να κερδίζει το σετ με 25-13.

Η ΑΕΚ Λάρνακας αντιστάθηκε στο τρίτο σετ μέχρι το 20-19. Στο σημείο αυτό ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτριών της ΑΕΚ και πήρε το σετ με 25-20 και την μεγάλη νίκη με 3-0.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-0, 16-3, 21-6, 25-9
2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-11, 25-13
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-19, 25-20

Απόλλων (Γιάννης Γιαπάνης) : Μουντρίσκαγια, Χουντίμα, Σπύρου, Λαβρούκ, Ζακχαίου, Ιορδάνους (λίμπερο Στεφάνου, Χριστοφόρου)
ΑΕΚ Λάρνακας (Απόστολος Οικονόμου): Κουντουρά, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Νίκιτς, Σαλμπέν, Στυλιανού (λίμπερο Μοσφιλιώτη) (Πέτρου, Ναάμι, Ιωάννου)

H Ανόρθωσις νίκησε με 3-0 σετ (25-17, 26-24, 25-12) τον Παφιακό και πλησίασε την ΑΕΚ στους τρεις βαθμούς. Ο Παφιακός προσπάθησε όσο μπορούσε ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ το οποίο το έχασε με 26-24.

Τέλος στο Πολέμι έγινε ένα συγκλονιστικό παιγνίδι όπου η Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Άρη Πολεμίου με 3-2 σετ, αφήνοντας έτσι ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην τετράδα του πρωταθλήματος. Δύο φορές προηγήθηκε στο σκορ η Ε.Ν.Α.Αθανασίου αλλά δύο φορές ισοφάρισε ο Αρης. Στο τάϊ μπρείκ η Ε.Ν.Α.Αθανασίου καλύτερη επικράτησε με 15-8 και πήρε την νίκη με 3-2 σετ. Παρά την ήττα του ο Αρης κέρδισε ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια του να αποφύγει την διαβάθμιση αυξάνοντας έτσι την διαφορά του από τον Παφιακό στους 6 βαθμούς.

Ο άλλος αγώνας της 10ης αγωνιστικής είχε οριστεί να γίνει στις 23 Δεκεμβρίου 2014 κρίθηκε στα χαρτιά αφού η ΑΕΛ μηδενίστηκε (δεν παρουσίασε στο γήπεδο δελτία ταυτότητας και υγείας) και της αφαιρέθηκε ένας βαθμός και τη νίκη πήρε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ.