ΡΕΤΡΟ: Το «αιώνιο» ντέρμπι 40 χρόνια πριν

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προαγγελία όταν πρόκειται για ντέρμπι των «αιωνίων» αντιπάλων Ομόνοιας – ΑΠΟΕΛ. Η μεγάλη παράδοση που δημιουργήθηκε γύρω από τις αναμετρήσεις των δύο γιγάντων του κυπριακού ποδοσφαίρου θα αποτελεί ασφαλώς μια μεγάλη κληρονομιά για τις επερχόμενες αθλητικές γενεές. Η αρχή έγινε με τις αναμετρήσεις Τραστ – ΑΠΟΕΛ που κράτησαν μέχρι το 1938. Από την περίοδο 1953-54 και μετά, όταν δηλαδή η Ομόνοια πρωτοεμφανίστηκε στην Α΄ κατηγορία, η Λευκωσία απέκτησε και πάλι το δικό της παραδοσιακό μεγάλο ντέρμπι που έμελλε να εξελιχθεί σε ντέρμπι των δύο μεγάλων ομάδων του κυπριακού ποδοσφαίρου και να πάρει από τότε το χαρακτήρα του «αιώνιου ντέρμπι». Πέρασαν κι όλα 66 χρόνια και οι αναμετρήσεις των δύο γιγάντων καλά κρατούν.

Πάμε όμως το χρόνο πίσω, 40 χρόνια, στα πρώτα δύσκολα χρόνια της ποδοσφαιρικής Κύπρου λόγω των τραγικών γεγονότων που επέφερε η τουρκική εισβολή και κατοχή στην Κύπρο. Τόσο η Ομόνοια όσο και το ΑΠΟΕΛ κατάφεραν να διατηρήσουν δυνατές ομάδες και να συνεχίσουν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Μέχρι την έναρξη της ποδοσφαιρικής περιόδου 1975-76, η Ομόνοια και το ΑΠΟΕΛ είχαν αναμετρηθεί 35 φορές στο πρωτάθλημα. Η Ομόνοια μετρούσε 16 νίκες έναντι 8 του ΑΠΟΕΛ, ενώ 11 αγώνες εξήλθαν ισόπαλοι. Στα τέρματα όμως προηγείτο ελαφρά το ΑΠΟΕΛ με 49-47. Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ είχε γίνει στις 12 Δεκεμβρίου 1953 και είχε λήξει ισόπαλο 0-0.
Την περίοδο 1975-76 η ομάδα του ΑΠΟΕΛ που έπαιζε επίσημα πλέον στο παγκύπριο πρωτάθλημα (την προηγούμενη περίοδο η συμμετοχή του ήταν ανεπίσημη) μαζί με την Ομόνοια διεκδίκησαν τον τίτλο.

Μόλις την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συγκεκριμένα στις 19 Οκτωβρίου 1975, οι δύο αιώνιοι αναμετρήθηκαν στο πρωτάθλημα με τυπικά γηπεδούχο την Ομόνοια. Στο ΓΣΠ που έγινε ο αγώνας, δεν ικανοποίησε αφού ελάχιστες ήσαν οι μεγάλες φάσεις. Οι δύο μεγάλοι αντίπαλοι πρόσεχαν πιο πολύ τις άμυνές τους και δεν ήθελαν να χάσουν. Τελικά το ντέρμπι κρίθηκε χάρις σε ένα γκολ που πέτυχε ο Μάρκος Μάρκου στο 41΄ και το ΑΠΟΕΛ πήρε μια μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο, ενώ στην επανάληψη καλύτερη ήταν η Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ που πέτυχε επεδίωξε να κρατήσει το πολύτιμο 1-0 υπέρ του και τα κατάφερε. Ο τερματοφύλακας Γιώργος Παντζιαράς και οι Στεφανής Μιχαήλ, Νίκος Παντζιαράς και Χαράλαμπος Μενελάου ήσαν οι καλύτεροι από τους νικητές. Η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε το ΑΠΟΕΛ για την ισοφάριση αλλά έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με τους Καϊάφα, Κανάρη και Γκρέγκορυ και έτσι έχασε την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας. Κορυφαίος παίκτης της Ομόνοιας ήταν ο Νίκος Πατίκκης, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Γκρέγκορυ Σάββα και Ανδρέας Κανάρης.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Στέφανος Χατζηστεφάνου έδειξε κίτρινες κάρτες στους Στυλιανού, Λίλλο του ΑΠΟΕΛ και Ιακώβου και Καϊάφα της Ομόνοιας.

Ομόνοια (Σβέταν Ιλτσιεφ): Δ. Ελευθεριάδης, Τσιακλής, Πατίκκης, Ιακώβου, Δράκος, Φίλιππος (72΄ Ευρής), Μαυρής, Γκρέγκορυ, Καϊάφας, Χαραλάμπους (52΄ Σιακόλας), Κανάρης.
ΑΠΟΕΛ (Ανδρέας Λαζαρίδης): Γ. Παντζιαράς, Μενελάου, Κολοκάσης, Λίλλος, Ν. Παντζιαράς, Στεφανής, Λεωνίδας (60΄ Κρητικός), Μάρκου, Πετράκης, Στυλιανού, Μιαμηλιώτης.

Ο αγώνας του δευτέρου γύρου με τυπικά γηπεδούχο το ΑΠΟΕΛ διεξήχθη την 1η Φεβρουαρίου 1976 στο στάδιο ΓΣΠ. Ηταν η 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος και η Ομόνοια είχε υπερκαλύψει το χαμένο έδαφος και είχε κάνει μια διαφορά ασφαλείας από το ΑΠΟΕΛ και βαδίζοντας ολοταχώς προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

O αγώνας είχε χαρακτηριστεί ως το ματς της χρονιάς που θα έκρινε και τον τίτλο, αφού η Ομόνοια με νίκη θα ξέφευγε στη βαθμολογία, ενώ με ήττα θα την έπιανε στην κορυφή το ΑΠΟΕΛ και θα έβαζε στο χορό και άλλες ομάδες που καραδοκούσαν. Στο ΓΣΠ έγινε συνωστισμός φιλάθλων. Υπολογίζεται ότι τον αγώνα παρακολούθησαν 15.000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Η λαοφιλής Ομόνοια στην πιο κρίσιμη μάχη του πρωταθλήματος βγήκε μεγάλη νικήτρια. Ενα γκολ ήταν αρκετό για να της χαρίσει τους δύο βαθμούς και να αποσπασθεί τέσσερις βαθμούς από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ. Η νίκη της Ομόνοιας προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό στους φιλάθλους της.

Η Ομόνοια κέρδισε δίκαια τον αγώνα γιατί έπαιξε καλύτερα από το ΑΠΟΕΛ. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική. Πέτυχε ένα γκολ στο 43΄ με μια τρομακτική βολίδα του κανονιέρη της, Σωτήρη Καϊάφα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ομόνοιας προσπάθησαν να διαφυλάξουν το πολύτιμο 1-0 υπέρ τους, ενώ στάθηκαν και άτυχοι σε μερικές περιπτώσεις που μπορούσαν να αυξήσουν τα τέρματά τους όταν σε δύο περιπτώσεις δύο βολίδες των Φίλιππου και Κανάρη τράνταξαν το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ.

Το ΑΠΟΕΛ στο ματς αυτό ήθελε μόνο τη νίκη για να παραμείνει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Η ήττα αυτή το άφησε πίσω και δεν ήταν καθόλου εύκολο η Ομόνοια να χάσει βαθμούς για να απολέσει τον τίτλο.

Ο διαιτητής του ντέρμπι Φιγκουεράτο έδειξε κίτρινες κάρτες στους Στυλιανού, Τσιριπιλλή του ΑΠΟΕΛ και Δράκο της Ομόνοιας.

ΑΠΟΕΛ (Ανδρέας Λαζαρίδης): Ηρόδοτος, Μενελάου, Τσιριπιλλής, Λίλλος, Κυπριανίδης, Στεφανής, Λεωνίδας, Μάρκου, Αντωνίου, Στυλιανού, Πέτρου (Ανδρονίκου).
Ομόνοια (Σβέταν Ιλτσιεφ): Δ. Ελευθεριάδης, Τσιακλής, Πατίκκης, Ιακώβου, Δράκος, Γκρέκορυ, Μαυρής (Φυτής), Φίλιππος, Καϊάφας, Χαραλάμπους, Κανάρης.