Σαν σήμερα ο Δέλλας έστελνε την Εθνική Ελλάδας στον τελικό του 2004

Σαν σήμερα πριν από 12 χρόνια ο Τραϊανός Δέλλας έστελνε την Εθνική Ελλάδας στον τελικό του Euro του 2004 της Πορτογαλίας, κάνοντας εκατομμύρια Έλληνες να ξεχύνονται στους δρόμους για να πανηγυρίσουν την πιο λαμπρή, μέχρι εκείνη τη μέρα, σελίδα της ιστορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η Εθνική Ελλάδας σαν σήμερα το 2004 αντιμετώπιζε στον ημιτελικό την ισχυρή Τσεχία των Νέτβετ, Μπάρος, Κόλερ και Τσέχ, έχοντας ήδη ακολουθήσει μια “τρελή” πορεία, αποκλείοντας στη φάση των ομίλων την Ισπανία και τη Ρωσία και στα προημιτελικά την κάτοχο του τίτλου Γαλλία.

Στον ημιτελικό, οι Τσέχοι ήταν το απόλυτο φαβορί, όμως η ομάδα του Όττο Ρεχάγκελ αμυνόταν εξαιρετικά οδηγώντας τον αγώνα στην ημίωρη παράταση. Εκεί στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα κέρδισε κόρνερ, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Βασίλης Τσάρτας. Χαρακτηριστική ήταν η φράση του “εθνικού” σπορτ κάστερ που περιέγραφε τον αγώνα Γιώργου Χελάκη, “γκολ και φύγαμε για τελικό”.

Και έτσι ακριβώς έγινε, ο Τσάρτας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δέλλας στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το 1-0, στέλλοντας την Εθνική στον τελικό, αφού τότε ίσχυε ο θεσμός του αργυρού γκολ.

Επίσης, σαν σήμερα το 2012, η Ισπανία συνέτριψε την Ιταλία στον τελικό του Euro της Πολωνίας και της Ουκρανίας. Η μεγάλη Ισπανία προηγήθηκε στο 14` με τον Σίλβα και πριν κλείσει το ημίχρονο έκανε το 2-0 με τον Αλμπα στο 41`. Ο Τόρρες πέτυχε στο 84` το 3-0 και τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Μάτα στο 88`.