Σε πορεία υψηλών στόχων

Πήρε  δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα ο Απόλλωνας με τη νίκη του στο «Αμμόχωστος» επί της Νέας Σαλαμίνας με 3-1, έκλεισε νικηφόρα την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην τρίτη θέση και περιμένει το ντέρμπι «αιωνίων’ .

Η  Νέα Σαλαμίνα η οποία το πάλεψε το παιχνίδι έμεινε εκτός πρώτης 6άδας.
Ταυτόχρονα οι «γαλάζιοι» θα περιμένουν και το παιχνίδι της Ανόρθωσης με την ΑΕΚ καθώς απέχουν μόλις πέντε βαθμούς από την «Κυρία» και την κορυφή και είναι ζωντανοί στη «μάχη» του τίτλο.

Στο 14΄ ο Παπουλής δεν ευστόχησε στο πέναλτι καθώς το απέκρουσε ο Κίσσας αλλά στην επαναφορά ο Ελλαδίτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα καθώς δεν ακολούθησε κάποιος αμυντικός για να γίνει έτσι το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 51΄ σωστά ακυρώθηκε σαν οφσάιντ γκολ που πέτυχε ο Σίμπσον, αλλά η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 63΄ με πέναλτι του Κινγκσλεϊ. Τα πανηγύρια για τους γηπεδούχους κράτησαν μόλις για δύο λεπτά. Αυτό γιατί ο Ματέϊ έκανε επίδειξη τεχνικής κατάρτισης, άδειασε τον Χριστοφόρου και με ωραίο τελείωμα έβαλε τον Απόλλωνα εκ νέου μπροστά στο σκορ στο 65ο λεπτό.
Στο 67΄ Σκόραρε ξανά ο Σίμπσον αλλά και πάλι ήταν εκτεθειμένος. Στο 88΄ ο Σαρδινέρο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Κορέια, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίκας, Νουρ (83΄ Μαουρίτσιο), Ροντρίγκεζ, Ελουντού (58΄ Σιαθάς), Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ
ΑΠΟΛΛΩΝ : Δημητρίου, Νσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (90΄ Αντωνιάδης) , Σακέτι, Ντένιτς, Ματέϊ (75΄ Περέιρα), Παπουλής (57΄ Πίττας), Σαρδινέρο, Μπένσοπ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροντρίγκεζ/ Μπένσοπ, Σελίμοβιτς

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 300
Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος