Σεβίλλη και Σαχτάρ τους «4» του Γιουρόπα Λιγκ

Σεβίλλη και Σαχτάρ Ντόνετσκ συμπλήρωσαν το «καρέ» στο Γιουρόπα ΛΙγκ, μετά τις νίκες τους επί της Γουλβς (1-0) και της Βασιλείας (4-1) στους χθεσινούς αγώνες της προημιτελικής φάσης που διεξάχθηκαν στην Γερμανία.

Η Γουλβς ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 11ο λεπτό, όταν ο Τραορέ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντιέγκο Κάρλος. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης, Μπόνο, έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απόκρουσε την εκτέλεση του Ραούλ Χιμένες. Σταδιακά η ισπανική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και ήταν πιο επιθετική, ενώ η Γουλβς προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη το διατηρήθηκε το ίδιο σκηνικό, με το συγκρότημα του Τζουλέν Λοπετέγκι να έχει κατοχή της μπάλας χωρίς να είναι απειλητικό. Η αγγλική ομάδα είχε σωστή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεπε στους αντίπαλους να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Ρουί Πατρίτσιο. Ο τερματοφύλακας της Γουλβς πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουσε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα (76’). Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα απονεμήθηκε δικαιοσύνη. Η πίεση της Σεβίλλης καρποφόρησε με τον Οκάμπος να βρίσκει στόχο με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπανέγα. Το γκολ σόκαρε τους Άγγλους, που δεν είχαν τον χρόνο και τη ψυχολογία για να αντιδράσουν.

Η Σαχτάρ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με την Βασιλεία, αφού στο 2ο λεπτό ο Μοράις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ντοντό. Οι Ελβετοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 4’ ο Καμπράλ αστόχησε σε κεφαλιά από καλή θέση, ενώ ο Πουλούλου έχασε κλασσική ευκαιρία στο 12ο λεπτό. Σταδιακά η Σαχτάρ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 20’ ο Μοράις αστόχησε σε πλασέ μέσα από την περιοχή. Το 2-0 ήρθε δύο λεπτά αργότερα, με δόση τύχης. Σε πλασέ του Τάισον η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα. Η εξέλιξη αυτή ήταν καταλυτική, αφού η Σαχτάρ έλεγξε τον ρυθμό και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Η Βασιλεία ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντοντό στον Πουλούλου (62’), όμως μετά από εξέταση του VAR δεν διαπιστώθηκε παράβαση και όλα κρίθηκαν στο 75’, όταν ο Πάτρικ ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-0. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και σημειώθηκαν άλλα δύο τέρματα. Στο 88’ ο Ντοντό ολοκλήρωσε ιδανικά μια γρήγορη αντεπίθεση για το 4-0 και στις καθυστερήσεις ο Φαν Βολσβίνκελ σημείωσε το γκολ της τιμής για την Βασιλεία.

Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα βγήκαν τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης. Την Δευτέρα 17 Αυγούστου η Σεβίλλη θα αναμετρηθεί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Ίντερ με την Σαχτάρ Ντόνετσκ, για μια θέση στον τελικό που θα διεξαχθεί στις 21 του μήνα στην Κολωνία.