Σημαντικές νίκες για Αλκή και Πάφο

Δραματική εξέλιξη είχαν οι αγώνες του Σαββάτου για τον Β’ όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta. Αλκή και Πάφος πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς από Ερμή και Δόξα αντίστοιχα και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής στην Α’ Κατηγορία.

Κυρίως η Πάφος, που ανέβηκε στους 34 βαθμούς, αφήνοντας πέντε βαθμούς πίσω της τη Δόξα και την Αλκή και εννέα βαθμούς πίσω της την ΕΝΠ που έχει αγώνα λιγότερο.

Η Αλκή, ως τυπικά φιλοξενούμενη, νίκησε με 2-1 τον Ερμή στο “Ν. Papas Group Αμμόχωστος – Επιστροφή”. Ο Σταυρινός Κωνσταντίνου άνοιξε το σκορ για την Αλκή στο 53ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Φυλακτού για τον Ερμή στο 62′.  Στο 86ο λεπτό, ο Τραϊτσέφσκι χάρισε στην Αλκή τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στο “Στέλιος Κυριακίδης” η Πάφος πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Δόξας.

Ο Παπαφώτης με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Δόξα στο 16′, ο Κουλς με δύο τέρματα στο 18′ και στο 28′ έδωσε προβάδισμα στην Πάφο με 2-1, ο Μπόλιεβιτς, επίσης με μακρινό σουτ  ισοφάρισε στο 66′ για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Νέμετς στο 76ο λεπτό, φτάνοντας τα 14 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta.