Σημαντικές νίκες για ΑΠΟΕΛ, Πάφο/Ισοπαλία στο Δόξα-ΕΝΠ

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ και ανέβηκε στους 61 βαθμούς, έναντι 54 του δεύτερου Απόλλωνα που αγωνίζεται την Κυριακή με την Ομόνοια. Ο αγώνας ήταν για την 6η αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Ο Γιάκολις πέτυχε δύο τέρματα για το ΑΠΟΕΛ, το πρώτο και το τρίτο στο 10′ και στο 74′, ο Τάμαρι είχε σκοράρει για το 2-0 στο 45′ και ο Μοράις με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις. Αυτό ήταν το 12ο τέρμα για τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ στο Πρωτάθλημα.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη που την ανεβάζει στους 31 βαθμούς πέτυχε η Πάφος, εκτός έδρας επί της Αλκής. 2-3 το τελικό αποτέλεσμα μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Η Αλκή έμεινε στους 26 βαθμούς.

Η Αλκή προηγήθηκε με τον Ιβάν Κάρλος στο 12ο λεπτό, ο Ράζιτς και ο Νέμετς (13 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta) έδωσαν προβάδισμα 1-2 στην Πάφο στο 75′ και στο 80′, η Αλκή ισοφάρισε με τον Ακόστα στο 85′ για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 για την Πάφο ο Ντόρπβνια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσερων.

Ισοπαλία είχαμε στο Μακάρειο στον αγώνα της Δόξας με τη Ε.Ν. Παραλιμνίου. 2-2 το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Στους 29 βαθμούς η Δόξα, στους 25 η Ένωση.

Η Ένωση προηγήθηκε με το Ριέρα στο 36′, η Δόξα ισοφάρισε με τον Κάρλος στο 42′, ο Πίττας έδωσε προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του Παραλιμνίου στο 56′ για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Μπατίν στο 61′.

Η ΕΝΠ αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 33′ λόγω αποβολής του Αμπαρτζουμιάν.