Σημαντικό διπλό για ΑΕΛ

Ανεβάζοντας απόδοση στην επανάληψη, η ΑΕΛ έφυγε με   διπλό από το «Τάσος Μάρκου», επικρατώντας με 2-1 της Ένωσης και συνεχίζει με αξιώσεις τη μάχη του τίτλου. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έπιασε ξανά τον Απόλλωνα στους 40 βαθμούς, ένα λιγότερο από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την Ένωση να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος, διάστημα που προηγήθηκε με το γκολ του Σωκράτη Φυντανίδη στο 20 και να χάνει και άλλες καλές ευκαιρίες για να εδραιώσει το προβάδισμα της.

Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές στην επανάληψη και μέσα σε ένα τρίλεπτο κατάφερε να φέρει τα κάτω-πάνω. Στο 58’ ο Μάρκο Αντάμοβιτς με εξαιρετική ενέργεια και άψογο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα της Λεμεσού, ενώ στο 60’ ο Ντόσα Τζούνιορ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα 2-1 στους γαλαζοκίτρινους. Συνέβαλε στο ανέβασμα της ΑΕΛ η αλλαγή σχήματος καθώς με την είσοδο του Γιουίλερ αντί του Λαφράνς έπαιξε με τετράδα στην άμυνα και λειτούργησε καλύτερα.

Προς τα τελικά στάδια του αγώνα, η ΑΕΛ απλά προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα που πήρε, δίνοντας χώρο στην Ένωση. Η ομάδα της Λεμεσού κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και με το διπλό στο «Τάσος Μάρκου» έδειξε για άλλη μια φορά ότι έχει αντοχές για να διατηρηθεί στους διεκδικητές του τίτλου.

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (71′ Κουμή), Ζάρατε (83′ Φράγκος), Ουντόζι, Αμπαρζουμιάν. Βαλλιάνος, Κυριάκου, Φυντανίδης, Μαϊσουράτζε (89′ Κολοκούδιας), Πίττας.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Τζούνιορ, Σίλβα (76′ Γκαστανιάγρα), Αβραάμ, Ζντραβκόφσκι, Λαφράνς (46′ Γουίλερ), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (73′ Αγκάνοβιτς), Ν. Τεϊσέιρα, Αντάμοβιτς.