Συμβιβασμός

Χωρίς νικητή (2-2) τέλειωσε το σημερινό ντέρμπι κορυφής στο ΓΣΠ ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και στον Απόλλωνα. Αναλλοίωτη έμεινε η κορυφή. Σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, όλα στο πρώτο μέρος, όπου ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί δυο φορές με τους Γκόμες 1-0 (9΄) και Ναφίου 2-1 (35΄) όμως ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι του Σανγκόι στο 29΄ και σε 2-2 με πλασέ του Παπουλή στο 39΄.

Μπήκε δυνατά στον αγώνα το ΑΠΟΕΛ που είχε και «βοηθητικό» τον αέρα και πίεσε για το γκολ. Που ήλθε νωρίς. Στο 9’ σκόραρε ο Γκόμες μετά από πολύ καλό συνδυασμό με τους Ναφίου και Ρίισε. Η έντονη επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων κράτησε για ένα τέταρτο.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ισορρόπησε και στο 29΄ ισοφάρισε, με γκολ από τα έντεκα βήματα. Το πέναλτι κέρδισε ο Γκιέ σε μαρκάρισμα του Λάνιγκ και το μετέτρεψε σε γκολ ο Σαγκόι.
Δεν το χάρηκε όμως για πολύ. Στο 35’ ο Ντε Βινσέντι σέντραρε ο Βάλε απέκρουσε ασταθώς και ο Ναφίου με κοντινό σουτ έκανε το 2-1.Το σκηνικό όμως άλλαξε ξανά και μάλιστα πολύ γρήγορα.

Στο 39’ ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση, εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και ο Παπουλής με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το ημίχρονο, που είχε τρελό ρυθμό, με το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο απαιτητικό έληξε με το χορταστικό 2-2.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε κα πάλι επιθετικά, αλλά αποτέλεσμα δεν υπήρξε. Σταδιακά ο ρυθμός των γηπεδούχων μειώθηκε, αλλά είχαν τον πρώτο λόγο. Στο 68’ ο Γκίε βγήκε μόνος με το Χιώτη, σούταρε, αλλά ο Ελλαδίτης κήπερ απέκρουσε. Στο 79΄ ο Μοράις από κοντά έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Βάλε απόκρουσε την μπάλα.
ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Χριστοφίδης (79΄ Σωτηρίου), Καρλάο, Ρίισε, Σέρτζιο, Λάνιγκ (32΄ Αρτυματάς), Μοράις, Γκόμες, Ντε Βινσέντι, Ναφίου (84΄ Χαραλαμπίδης), Σέρινταν

Απόλλωνας: Βάλε, Γουίλερ, Στυλιανού (58΄ Ν.Λόπες), Μερκής, Ουόν, Χαμτανί, Στογιάνοβιτς, Μεριέμ, Σανγκόι (82΄ Ρόσα), Παπουλής (75΄Χ.Λόπες), Γκίε

Κίτρινες: Λάνιγκ, Χριστοφίδης, Σέρινταν/ Σανγκόι, Χαμτανί, Γουίλερ
Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου, Αθηνόδωρος Ιωάννου και Αγγέλα Κυριάκου