Σκοπόβολή: Ο Αδάμος Σελίπας κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας Αδάμος Σελίπας, μετά από εξαιρετική εμφάνιση και στις δυο μέρες του αγώνα, κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» στο τραπ, σπάζοντας έτσι το σερί του Ανδρέα Μακρή που «μετρούσε» τρεις νίκες στους τρεις πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος. Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ «έγραψε» άλλη μια πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 108/125, στις νεάνιδες η Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ με 71/125 και στο πάρα τραπ ο Ραφαήλ Μαρκουλλή της ΣΚΟΛΑΡ με 99/125. Στη Β’ Κατηγορία την πρώτη θέση πήρε ο βετεράνος Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Κεμάλ Γκιουρσέλ με 114/125, ενώ ο νεαρός συναθλητής του Παναγιώτης Θεοδοσίου που αγωνίζεται στην Α’ Κατηγορία των εφήβων πέτυχε 102/125.

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης», το περασμένο Σαββατοκύριακο 12 και 13 Σεπτεμβρίου, με αθλοθέτη την εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, ο αγώνας έγινε στη μνήμη του τέως προέδρου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΥ, αείμνηστου Λάκη Ψημολοφίτη, ο οποίος υπήρξε Πανελληνιονίκης, Βαλκανιονίκης και όγδοος Ολυμπιονίκης στο Μόναχο το 1972. Στον νικητή πέρα από τα έπαθλα του αγώνα, απονεμήθηκε και το επαμειβόμενο έπαθλο το οποίο αθλοθετεί η οικογένεια του τιμώμενου στη μνήμη του.

Ο Αδάμος Σελίπας, πήρε «κεφάλι» από την πρώτη πούλα με 25/25 ολοκληρώνοντας επικεφαλής τόσο την πρώτη μέρα (74/75) όσο και τη δεύτερη (121/125), ενώ εξασφάλισε τη νίκη στον τελικό με 42/50, έναντι 39/50 του Τουρκοκύπριου αθλητή της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί που πέρασε στον τελικό με 116/125. Τρίτος τερμάτισε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής με 31/40 στον τελικό (120/125 στον προκριματικό).

Στο τραπ γυναικών η Γεωργία Κωνσταντινίδου με 108/125 πέρασε με άνεση επικεφαλής στον τελικό, ενώ εκεί συνάντησε την … αντίσταση της νεαρής (και πρωτοεμφανιζόμενης) Δέσποινας Τσαγγαρίδου (ΣΚΟΛΕΥ), η οποία πέρασε τελευταία στον τελικό με 63/125. Στις 50 «μονοντουφεκιές» του τελικού, η Γεωργία πήρε τη νίκη με 31/50 έναντι 30/50 της Δέσποινας. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 18/40 (96/125 στον προκριματικό).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.