Σκοποβολή: «Πιστόλια» γένους … θηλυκού!

SONY DSC

Οι πρωταθλήτριες μας στο αεροβόλο πιστόλι Παναγιώτα Χαραλάμπους και Κωνσταντίνα Πρατσή, ήταν οι αθλήτριες που έφτασαν μέχρι τη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου, στον τελικό του αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας», για να κερδίσει τελικά η νεάνιδα πρωταθλήτρια Παναγιώτα Χαραλάμπους με 232.0 πόντους έναντι 230.0 της Πρατσή. Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης», το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Ιανουαρίου.

Οι δυο διεθνείς σκοπεύτριες «πέταξαν» νοκ – άουτ, τους άνδρες και έφηβους αντιπάλους τους στον τελικό, περιορίζοντας τον περσινό πρωταθλητή Χρίστο Μακρυγιάννη στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο και τον πρωταθλητή των εφήβων Σάββα Ευαγγέλου στην όγδοη θέση. Στον τελικό, όπου είχαμε ισοψηφία αθλητών και αθλητριών, αγωνίστηκαν τρεις άνδρες, Χρίστος Μαρκυγιάννης (554/600), Χρίστος Γερασίμου (550/600) και Κύπρος Στυλιανού (543/600), δυο γυναίκες, Κωνσταντίνα Πρατσή (558/600) και Πέτια Σλάβκοβα (539/600), δυο νεάνιδες, Παναγιώτα Χαραλάμπους (550/600) και Χριστιάνα Γεωργίου (543/600) και ο έφηβος Σάββας Ευαγγέλου (532/600).

Η νεαρή Παναγιώτα Χαραλάμπους, πέρα από τη νίκη στη γενική κατάταξη, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην κατάταξη γυναικών – νεανίδων, ενώ ο Χρίστος Μακρυγιάννης πρώτευσε στην κατάταξη ανδρών – εφήβων. Η Κωνσταντίνα Πρατσή ήταν πρώτη στο πιστόλι γυναικών και ο Σάββας Ευαγγέλου πρώτος στο πιστόλι εφήβων. Στις άλλες κατηγορίες, ο Μιχάλης Μακρυγιάννης με 495/600 πήρε την πρώτη θέση στο πιστόλι παίδων, η Ευαγγελία Χαραλάμπους με 524/600 στο πιστόλι κορασίδων και οι μικροί ο Ραφαήλ Δημητρίου (387/400) και Ειρήνη Αντωνίου (363/400) πρώτευσαν στις κατηγορίες αεροβόλο πιστόλι με σταντ, παίδων και κορασίδων αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία, ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Παναγιώτα Χαραλάμπους 232.0 (550/600)