Σπουδαία νίκη για Πάφο (στιγμιότυπα)

Σπουδαία νίκη για την Πάφο που επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρη σε γκολ του Ράκελς και του Βα. Δεύτερη σερί νίκη για την παφιακή ομάδα που άρχισε να θυμίζει την καλή ομάδα που είδαμε σε κάποια παιχνίδια στην αρχή της περιόδου. Δεν κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες η ΑΕΛ, που… πέταξε το σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον Απόλλωνα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους, με την Πάφο κυρίως να ανεβαίνει μετά το 20λεπτο και να ψάχνει το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα. Η ΑΕΛ έφτιαξε κάποιες φάσεις, όμως η πιο ξεκάθαρη ήταν αυτή των γηπεδούχων με τον Ράκελς ένα 13λεπτο πριν την συμπλήρωση των 45’, όμως ο Βοζίνια είχε σωστή τοποθέτηση και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ράκελς όμως στο 44’, έδωσε προβάδισμα στην Πάφο, μετά από κάθετη του Παναγιώτου, με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο, η Πάφος συνέχισε από εκεί που έμεινε και έδτιαξε άλλες δύο καλές φάσεις, με την ομάδα του Κέρκεζ να μην μπορεί να απειλήσεις ουσιαστικά την εστία του Ρούτκο. Στο 75’ όμως μετά από μία ωραία, ομαδική προσπάθεια των Μπεριγκό, Ράκελς και Βα, ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια.
Έτσι, η ομάδα του Κάμερον Τόσακ ανεβαίνει στους 20 βαθμούς, με την ΑΕΛ να μένει στους 26.

ΠΑΦΟΣ : Ρούτκο, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα(59′ Βα), Πανός, Παναγιώτου, Αραγιούρι, Βαλακαρί, Φόλμπρεχτ, Λελιούκιν(71′ Μπεριγκό), Ράκελς

ΑΕΛ : Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Καστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι(62′ Γερολέμου), Αντάμοβιτς(77′ Γκαζαριάν), Αντωνίου, Μαέ, Χουράδο(68′ Μάιντεβατς), Ράσο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου (Ιωάννης Λαζάρου – Κυριάκος Σωκράτους)