Στο τέλος… ισόπαλοι (στιγμιότυπα)

Ισοπαλία 2-2 έληξε ο αγώνας στο «Τάσος Μάρκου» ανάμεσα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου και την ΑΕΛ, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύσκολη η θέση των βυσσινί που παραμένουν στις τελευταίες του βαθμολογικού πίνακα με 8 βαθμούς. Η ΑΕΛ ανέβηκε στους 19 βαθμούς.

Στο α΄ημίχρονο καταγράφηκαν γκολ και φάσεις με την Ένωση Νέων Παραλαμνίου να προηγείται στο 7’με την άπιαστη κεφαλιά του Ουντόζι, όμως, στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και πήρε προβάδισμα με σκορ 2-1 χάρη τα δύο γκολ του Χουράδο στο 17’ με πλασέ και στο 38’ με πέναλτι.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στο ημίχρονο και κατέγραψαν σημαντικές φάσεις και γ’ άλλα γκολ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν  διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ, ωστόσο, να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου ν΄αξιοποιεί μια από τις φάσεις με τον Μιτρέφσκι ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα αφού ισοφάρισε σε 2-2.

Η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι στο 86΄σε μαρκάρισμα του Μμάε από τον Αρμπατζουμιάν ο διαιτητής, όμως, είχε αντίθετη άποψη

ΕΝΠ : Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Σταρόκιν, Βαρέλα, Στεπάνιακ (67′ Ρουσιάς), Θεοδώρου, Ουντόζι (76′ Αγκίρι), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς (57′ Κουμής), Ριέρα, Κυριάκου.

ΑΕΛ  : Βοζίνια, Τεξέιρα, Γκαστανιάγκα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Κάρλος (51 ‘Αντωνίου), Γερολέμου (69′ Αγκάνοβιτς), Χουράδο (80’ Μμάε), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ.