Στους «8» του κυπέλλου με τριάρα η Ομόνοια (Στιγμιότυπα)

Στους «8» του Κυπέλλου Κύπρου στο ποδόσφαιρο προκρίθηκε σήμερα το απόγευμα η Ομόνοια.

Η Ομόνοια επικράτησε, στο ΓΣΠ, με 3-0 του Ερμή Αραδίππου, στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των «16» της διοργάνωσης, και σε συνδυασμό με το 0-5 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, και με συνολικό σκορ 8-0, πέρασε στους «8» του Κυπέλλου.

Στους «8» βρίσκεται και η ΑΕΛ, η οποία ήταν η πρώτη ομάδα που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Στο Α΄ ημίχρονο, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 15΄ με τέρμα του Matt Derbyshire και στο 37΄ ο Matt Derbyshire με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Στο Β΄ ημίχρονο, στο 53΄ ο Miku διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Oμόνοια: Κυριακίδης, Μανρίκε, Μαυρίας (62’ Περέιρα), Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Τζιωνής, Μίκου, Εζρά (62’ Χαραλάμπους), Χριστοφή, Νταρμπισάιαρ (62’ Κακουλλής).

Ερμής: Αντωνίου Α., Γαβριήλ, Παπαθανασίου (68’ Μπελά), Μαρλόν, Κυριάκου, Μπουλά, Λοϊζίδης, Κύπρου, Αντωνίου Ε. (68’ Γεωργίου), Ντεβεσά (73’ Καϊσερλίδης), Ντογιά.