Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος»

Νέα Σαλαμίνα και Αλκή έμειναν στο 1-1

Φιλική αναμέτρηση έγινε στο «N. Papas Group Αμμόχωστος-Επιστροφή» μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της Αλκής. Αυτό ήταν το προτελευταίο φιλικό παιχνίδι για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει τον Ερμή.

Ο Κύπριος τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, ενώ κάποιοι άλλοι πέρασαν από… αξιολόγηση. Ο Ανδρέας Αρτεμίου που ξεκίνησε προετοιμασία με την ομάδα του ΑΠΟΕΛ, ήταν ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές που δοκίμασε ο κ. Χριστοδούλου. Αγωνίζεται ως ανασταλτικός μέσος. Στην ομάδα της Αμμοχώστου δοκιμάζεται και ο Ντιμάιρο, ο οποίας κατάγεται από την Ζιμπάμπουε και μπορεί να καλύψει το δεξί άκρο της άμυνας, ενώ αγωνίζεται και ως κεντρικός αμυντικός.

Η Αλκή προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με τον Ροβίδη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γουίκς, το οποίο κόντραρε στο τοίχος. Ο Κρητικός επιθετικός με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για την «αθάνατη». Η Νέα Σαλαμίνα… απάντησε στο 76ο λεπτό με τον Ανδρέα Χρίστου. Προηγήθηκε ωραία ενέργεια από τον Οσέι με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Για την Αλκή έπαιξε για ένα ημίχρονο ο Κροάτης τερματοφύλακας Ιβάν Κελάβα, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο μπήκε στον αγώνα και ο Φακούντο Γκουτσόν. Ο Ουρουγουανός άφησε άριστες εντυπώσεις, καθώς με 2-3 ενέργειες εντυπωσίασε τους φίλους των δύο ομάδων που βρέθηκαν στην εξέδρα του γηπέδου.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Τάμου, Χρυσοστόμου, Χ’ Κωνσταντή, Νικολάου (Νόλας), Αντιόλο, Λεμέσιος (Θαλής), Ποντικός (Οσέι), Παπουής (Βάγκνερ), Αρτεμίου (Χ’ Αντώνης), Χρίστου (Κυριάκου).

Αλκή: Παναγιώτου (46’ Κελάβα), Φιλίππου (85’ Φράγκος), Μαμαντού (65’ Λιασίδης), Ευθυμίου (46’ Λεονάρντο), Μούζουρος (46’ Χαραλάμπους), Φοινίρης, Πουτζιουρής (65’ Γκουτσόν), Γουίκς (68’ Αλωνεύτης), Λίλλης (65’ Φώτη), Σιαπανής (46’ Κατσιατής) και Ροβίθης (70’ Μοχάμεντ).