Συναρπαστικό φινάλε στην “ΑΕΚ Αρένα” και η πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ

Σε έναν δραματικό επαναληπτικό στο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ ο ΑΠΟΕΛ “χ”αμογέλασε και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Τρία γκολ στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα με το τελικό σκορ 3-3 να αποκαθηλώνει από τον θρόνο της την περσινή Κυπελλούχο ΑΕΚ και να στέλνει την Λευκωσιάτικη ομάδα στην κλήρωση της Παρασκευής.

Ο Γιάννου είχε ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Βιντιγκάλ στο 37΄ να ισοφαρίζει και να στέλνει της δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1, το οποίο έστελνε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έψαξαν το δεύτερο γκολ, με την ΑΕΚ να τα καταφέρνει στο 64΄. Ο Φλοριάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του.

Η ομάδα της Λάρνακας κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 89ο λεπτό, όταν και ο Νατέλ σημείωσε το 2-2, με τον Γιώργο Εφραίμ στο 90+2΄να πετυχαίνει το 2-3 και να κλειδώνει την υπόθεση πρόκριση.

Λίγο πριν την λήξη της μεγάλης αυτής αναμέτρησης ο αρχηγός της ΑΕΚ, Νταβίντ Καταλά σκόραρε για το τελικό 3-3.

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαρένα, Σάστρε, Χέφελ, Σίλβα, Τέτε(61′ Φλοριάν), Ακίνο(82′ Τζέφρεν), Γιάννου.

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Σόουζα, Ζαχίντ(73′ Μπέζιακ), Μοράις(88′ Εφραίμ), Βούρος, Μερκής, Νατέλ, Ιωάννου Φακινέτι, Βιντιγκάλ, Μπάλογκ(81′ Τάμαρι).