Η σύνθεση της νέας Βουλής – Ανακήρυξη των 56 Βουλευτών

Επτά κόμματα κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν έδρες στην Βουλή των Αντιπροσώπων μετά την εκλογική διαδικασία της Κυριακής για την ανάδειξη των νέων μελών της, με την τελετή ανακήρυξης των εκλεγέντων Βουλευτών να πραγματοποιείται αυτή την ώρα στο Συνεδριακό Κέντρο Φιλοξενία.

Ανακήρυξη εκλεγέντων μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων τα ονόματα των οποίων γνωστοποιούνται σύμφωνα με το άρθρο 34(1) του Εκλογικού Νόμου

Σύμφωνα με τα Εντάλματα Εκλογής που εκδόθηκαν από τον Υπουργό Εσωτερικών, δυνάμει του άρθρου 18 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, διεξήχθηκε ψηφοφορία την Κυριακή 30 Μαΐου 2021, για την εκλογή μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων.

Akel Anakiriksi 2 Scaled

Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων της πιο πάνω ψηφοφορίας και ύστερα από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, των οποίων τα ονόματα αναφέρονται στον πιο κάτω πίνακα.

Akel Anakiriksi 1 Scaled

Γι’ αυτό, ανακηρύσσω, σύμφωνα με το εδάφιο (1) του άρθρου 34 του Εκλογικού Νόμου, τα πιο κάτω πρόσωπα ως εκλεγέντες βουλευτές:

Π Ι Ν Α Κ Α Σ

α) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 

 

 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Κυπριανού Άντρος

Χαραλαμπίδου Ειρήνη

Στεφάνου Στέφανος

Δαμιανού Άριστος

Λουκαΐδης Γιώργος

Χριστοφίδης Χρίστος

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1.

2.

Τρυφωνίδης Αλέκος

Μουσιούττας Μαρίνος

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

1.

2.

3.

Παπαδόπουλος Νικόλας

Ερωτοκρίτου Χριστιάνα

Παντελίδης Χρύσης

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

3.

4.

5.

Νεοφύτου Αβέρωφ

Δημητρίου Δημήτρης

Τορναρίτης Νίκος

Γεωργιάδης Χάρης

Ορφανίδου Σάβια

  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Χρίστου Χρίστος
  ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

 

1.

2.

Θεοπέμπτου Χαράλαμπος

Ατταλίδου Αλεξάνδρα

  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ

 

1. Ευσταθίου Κωνσταντίνος (Κωστής)
β) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 

1.

2.

3.

Κώστα Κώστας

Καυκαλιάς Αντρέας

Νικολάου Μαρίνα

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1. Κάρογιαν Μάριος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

1.

2.

Μύλωνας Παύλος

Λεωνίδου Πανίκος

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

3.

Δίπλαρος Ευθύμιος

Τσιρίδου Φωτεινή

Σύκας Νίκος

  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Θεμιστοκλέους Ανδρέας
  ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 1. Παπαδούρης Σταύρος
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Σιζόπουλος Μαρίνος

 

γ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

 

1.

2.

3.

Κέττηρος Νίκος

Κουκουμάς Γιώργος

Γαβριήλ Γιαννάκης

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1. Γιακουμή Μιχάλης
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

1.

2.

Σενέκης Χρίστος

Κουλίας Ζαχαρίας

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

3.

4.

Χατζηγιάννης Κυριάκος

Κάρουλλας Γιώργος

Κουλλά Ονούφριος

Γεωργίου Νίκος

  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Παπαγιάννης Λίνος

 

δ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακα    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1. Πασιουρτίδης Αντρέας
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Ορφανίδης Χρίστος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

Δημητρίου Αννίτα

Αλαμπρίτης Πρόδρομος

  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Ιωάννου Σωτήρης
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Αποστόλου Ανδρέας

 

ε) Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1. Φακοντής Βαλεντίνος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Σαββίδης Χρύσανθος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 1. Πάζαρος Χαράλαμπος
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Μυριάνθους Ηλίας

 

στ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1.  Χριστόφιας Χρίστος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

Μαυρίδης Μάριος

Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα

 

 

Ανακήρυξη εκλεγέντων μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων τα ονόματα των οποίων γνωστοποιούνται σύμφωνα με το άρθρο 34(1) του Εκλογικού Νόμου (Αφορά 2η και 3η κατανομή)

Σύμφωνα με τα Εντάλματα Εκλογής που εκδόθηκαν από τον Υπουργό Εσωτερικών, δυνάμει του άρθρου 18 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, διεξήχθηκε ψηφοφορία την Κυριακή, 30 Μαΐου 2021, για την εκλογή μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων.

Disi 1 Scaled

Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων της πιο πάνω ψηφοφορίας και ύστερα από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, των οποίων τα ονόματα αναφέρονται στον πιο κάτω πίνακα.

Edek 1 Scaled

Γι΄ αυτό, ανακηρύσσω, σύμφωνα με το εδάφιο (1) του άρθρου 34 του Εκλογικού Νόμου, τα πιο κάτω πρόσωπα ως εκλεγέντες βουλευτές:

Π Ι Ν Α Κ Α Σ

α) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1.

2.

Λουκαΐδης Γιώργος

Χριστοφίδης Χρίστος

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1. Μουσιούττας Μαρίνος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Παντελίδης Χρύσης
  ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 1. Ατταλίδου Αλεξάνδρα

 

 
β) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1. Νικολάου Μαρίνα
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1. Κάρογιαν Μάριος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Λεωνίδου Πανίκος
  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Θεμιστοκλέους Ανδρέας
  ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 1. Παπαδούρης Σταύρος
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Σιζόπουλος Μαρίνος

 

γ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1. Γαβριήλ Γιαννάκης
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1. Γιακουμή Μιχάλης
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ

 

1.

2.

Σενέκης Χρίστος

Κουλίας Ζαχαρίας

  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 1. Γεωργίου Νίκος
  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Παπαγιάννης Λίνος

 

δ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακα    
       
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Ορφανίδης Χρίστος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 1. Αλαμπρίτης Πρόδρομος
  ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1. Ιωάννου Σωτήρης
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Αποστόλου Ανδρέας

 

ε) Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1. Φακοντής Βαλεντίνος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1. Σαββίδης Χρύσανθος
  ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ 1. Μυριάνθους Ηλίας

 

στ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας    
       
  ΑΚΕΛ

(ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)

1.  Χριστόφιας Χρίστος
  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

 

1.

2.

Μαυρίδης Μάριος

Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα

 

 

Oikologoi 4 Scaled Papadopoulos 4 Scaled

Dipa 1 Scaled

Eιδήσεις από την Κύπρο και τον κόσμο, όλη η επικαιρότητα στο dialogos.com.cy.
Ακολουθήστε μας και στο Google News.