Τα ίδια και τα ίδια η Αργεντινή

Η Αργεντινή σε ακόμη ένα Copa America δε δείχνει πειστική και η Κολομβία βρήκε την ευκαιρία να «χτυπήσει» 2 φορές, όσες χρειαζόταν για να μετατρέψει σε δική της γιορτή το ντέρμπι της πρεμιέρας.

Οι «Καφετέρος», σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, εμφανίστηκαν με ένα άρτιο πλάνο, που αφενός εκμηδένισε τον Λέο Μέσι και την παρέα του, αφετέρου εκμεταλλεύτηκε το αστείρευτο επιθετικό τους ταλέντο, με τους Μαρτίνες και Ζαπάτα μέσα σε 15 λεπτά να «καθαρίζουν» την «Μπιανκοσελέστε», που με την εικόνα αυτή δείχνει πως ακόμη μια περιπέτεια του «αστέρα» της Μπαρτσελόνα στα γήπεδα της Λατινικής Αμερικής θα εξελιχθεί σε απογοήτευση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές ιδιαίτερες φάσεις. Ο Μπάριος σε μια αντεπίθεση της Κολομβίας προσπάθησε να πασάρει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στο 31′, αλλά εκεί η αργεντίνικη άμυνα ήταν αποτελεσματική. Καλύτερη στιγμή ήταν του Φαλκάο στο 40ό λεπτό, όταν σηκώθηκε για την κεφαλιά, αλλά αυτή πήγε πάνω από την εστία. Νωρίτερα, ο Χάμες είχε πέσει στην περιοχή, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και, χωρίς κανένα παράπονο από κάποια πλευρά, έδειξε «παίζετε».

Η «Μπιανκοσελέστε» μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος, με τον Παρέδες μόλις στο 47′ να παίρνει μια όμορφη πάσα, αλλά να βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Οσπίνα. Ο Βολομβιανός τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Πετσέλα στο 59′, όπως και εκείνο του Οταμέντι στο 67′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, με τη… συνταγή της κόντρας, η Κολομβία θα έκανε το 0-1, με τον Μαρτίνες να στοχεύει όμορφα στην απέναντι γωνία και να εκτελεί τον Αρμάνι. Οι Αργεντίνοι σάστισαν και, πριν, καταλάβουν τι τους βρήκε, είδαν τον Ζαπάτα να τους τιμωρεί ξανά στο 85ο λεπτό, με ψηλό άπιαστο σουτ για το 0-2.