Τα νιάτα οδήγησαν την Ομόνοια σε φιλική νίκη

Η Ομόνοια νίκησε την Δόξα Κατωκοπιάς με 2-1 στο τελευταίο της τεστ πριν από την αναμέτρηση με την Αραράτ Αρμενίας. Η ομάδα του «τριφυλλιού» παρουσίασε δύο όψεις στο ΓΣΠ, με μέτρια εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο και πολύ καλή εικόνα στο τελευταίο ημίωρο. Σε αυτό συνέτειναν οι νεαροί που χρησιμοποίησε ο Χένινγκ Μπεργκ ως αλλαγή, οι οποίοι έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι μπορούν να προσφέρουν πολύτιμες υπηρεσίες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα απείλησε πρώτη με άστοχο σουτ του Μέσκα (7’), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μποτεάκ τον… μιμήθηκε με πλασέ από πλάγια θέση. Στο 20’ ο Φαμπιάνο μπλόκαρε την μπάλα σε βολέ του Εγγλέζου και στο 24’ η προσφυγική ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα. Το συγκρότημα του Κώστα Σακκά ήταν επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις και είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 35’, όταν ο Μουκτάρης αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ (37’) και απόκρουση του Σισκόβσκι σε εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ (42’).

Η Δόξα απείλησε εκ νέου στο 52’, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μέσκα και σταδιακά οι «πράσινοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Παρασκευά σταμάτησε δύο καλά σουτ του Γκόμεθ (59’, 63’), ενώ σωτήρια επέμβαση πραγματοποίησε και ο Φαμπιάνο (64’) σε σουτ του Καρλίτος.

Οι μαζεμένες αλλαγές του Χένινγκ Μπεργκ στο 65’ άλλαξαν προς το καλύτερο την εικόνα της Ομόνοιας, κυρίως επιθετικά και στο 73ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Κακουλλής αξιοποίησε πάσα του Παπουλή και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η Ομόνοια ενέτεινε την προσπάθεια της και στο 78’ ο Εγγλέζου έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής σε κοντινό πλασέ του Παπουλή. Στο 86’ Κακουλλής έστρωσε Χαραλάμπους αστόχησε σε σουτ από πλάγια θέση. Στην εκπνοή του αγώνα (89’) ο Λοΐζου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Εγγλέζου και ο Γκόμεθ ευστόχησε για το τελικό 2-1.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν (83’ Κίκο), Γκόμες (65’ Κούσουλος), Γκόμεθ, Τιάγκο (65’ Τζιωνής), Μποτεάκ (74’ Λοΐζου), Παπουλής (84’ Χαραλάμπους), Ντούρις (65’ Κακουλλής).

Δόξα: Σισκόβσκι (46’ Παρασκευά), Εγγλέζου, Μουκτάρης (65’ Πάντιτς), Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Κάρλος (79’ Καραμόκο), Μπόλιεβιτς, Καρλίτος, Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή.