Τένις: Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς

Είχε τις ευκαιρίες του, όμως δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει.

Ο Έλληνας τενίστας θα μπορούσε κάλλιστα να κατακτήσει το εναρκτήριο κομμάτι του ημιτελικού και να γίνει το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση, αλλά ο Ρώσος ήταν φοβερά ψύχραιμος, βρήκε λύσεις με μεγάλα σερβίς και τελικά πήρε τη νίκη δίχως να χάσει σετ.

Χρειάστηκε 1 ώρα και 39 λεπτά ο Ρώσος, για να πανηγυρίσει την 7η συνεχόμενη straight sets νίκη του στο Tour και να προκριθεί στον 6o σερί του τελικό, από τον Ιούλιο και έπειτα και 9ο συνολικά μέσα στο 2019.

Με σκορ 7-6(5), 7-5, ο 23χρονος υπερκέρασε το εμπόδιο του πολύ φορμαρισμένου Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος έδειξε στις κρίσιμες στιγμές, να μη μπορεί να διαχειριστεί το matchup με τον Μεντβέντεφ, χάνοντας το ματς, ουσιαστικά από δικά του λάθη.

Στον τελικό της Σαγκάης, ο Νο4 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, θα διεκδικήσει τον 2ο συνεχόμενο Masters τίτλο του, απέναντι σε έναν εκ των Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Ματέο Μπερετίνι.