Τερμάτισε πρώτη στον όμιλο η Κύπρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας

Την τρίτη της διαδοχική νίκη σημείωσε η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στην Ανδόρα.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, η κυπριακή ομάδα νίκησε την οικοδέσποινα ομάδα της Ανδόρας με 65-51, κλειδώνοντας έτσι την 1η θέση στον όμιλο. Το συγκρότημα του Ευριπίδη Ανδρέου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με την λήξη της α’ περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 21-8, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκαπέντε πόντους (39-24).

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στην συνέχεια, όπου η Κύπρος είχε ελαφριά υπεροχή στην γ’ περίοδο, φέρνοντας το σκορ στο 53-36. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ανδόρα ήταν βελτιωμένη, αλλά η Κύπρος διατήρησε άνετα το προβάδισμα της και εν τέλει νίκησε με 65-51.

Κορυφαίος για την Κύπρο ήταν ο Αινέας Γιούνγκ ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας η Κύπρος θα αντιμετωπίσει το Σαν Μαρίνο, το Σάββατο (3/8) στις 18:15. Το δεύτερο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης αποτελείται από την Αλβανία και το Μονακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-21, 24-39, 36-53, 51-65