Τέταρτη σερί νίκη

Την τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε 3-1 της Νέας Σαλαμίνας και με 22 βαθμούς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντάνι Μπενίτεθ στο 31΄ αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Γκράσι στο 41΄.

Η νίκη ήρθε στην επανάληψη με πέναλτι. Στο 70΄ καθαρά ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Αρουαμπαρένα, την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Σίλβα ο οποίος έστειλε τον Βεσελόφσκι στην μια πλευρά, την μπάλα στην αντίθεση και μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη. Το τελικό 3-1 ήρθε από τον Αρουαμπαρένα στο 84΄ σκοράροντας για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σίλβα, Αβραάμ (64΄ Αλνταίρ), Φιντέλις (54΄ Σοάρες), Αρουαμπαρένα (85΄ Λεόντσο), Νικολάου, Λαφράνς, Μιτρέα, Κυριάκου Χ, Γουιλερ, Μπενίτεζ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (81΄ Μιντίκκης), Μακρίεφ (65΄ Κυπριανού), Κούσουλος, Νταμάχου, Παπαδόπουλος (75΄ Ρόκε), Γκράσι, Μπριτζίτο, Κορέια, Πόλιανετς, Ρέινολντς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νικολάου, Σίλβα/ Παπαδόπουλος, Νταμάχου

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Νεόφυτος Νεοφύτου (Χ. Γεωργίου, Α. Μιχαηλίδης)