Τέταρτος ο Μίλαν στη Λουκέρνη, όλες οι επιδόσεις των Κυπρίων αθλητών σε χθεσινούς αγώνες

Tην 4η θέση στα 110μ. με εμπόδια με χρόνο 13.62 κατέλαβε χθες ο Μίλαν Τράικοβιτς στο διεθνές μίτινγκ «Σπίτσεν» της Λουκέρνης

Ο Κινέζος Σίε και ο πολύπειρος Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρμπέιντος), νικητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα προ δεκαετίας, τερμάτισαν στο 1 και 2, αλλά με τον ίδιο χρόνο (13.54).

Η σειρά τερματισμού: Σίε (Κίνα) 13.54, Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρμπ.) 13.54, Αλκάνα (Ν. Αφρ.) 13.58, Τράικοβιτς (Κύπρος) 13.62, Ίτον (ΗΠΑ) 13.76, Κάρτερ (Τζαμ.) 14.06, Πένα (Ελβ.) 14.25.

Επίσης, το καλύτερο φετινό της ρεκόρ στα 1.500 μέτρα με χρόνο 4.17.91, πέτυχε χθες στην Ιταλία, στο διεθνές μίτινγκ του Λινιάνο, η Ναταλία Ευαγγελίδου. Η ρεκορντγούμαν Κύπρου στα 800 και 1.500 μέτρα, έτρεξε σε μια δυνατή κούρσα στο Λινιάνο, στην οποίαν συμμετείχαν πολλές αθλήτριες διεθνούς εμβέλειας και κατέλαβε την 11η θέση, αλλά εκείνο που μετράει είναι η επίδοσή της.

Στο αγώνισμα πρώτευσε η Αμερικανίδα Σνάιντερ (4.08.83). Ο επόμενος αγώνας της Ευαγγελίδου θα είναι στο Βέλγιο, στην πόλη Κορτράικ, όπου θα διεξαχθεί στις 16 Ιουλίου 2019, το διεθνές μίτινγκ «Κύπελλο Φλάνδρας».

Από την άλλη, δεν έβγαλε τον καλό χρόνο που ήθελε η Ελένη Αρτυματά στο Σέκεσφεχεβαρ στο «Ίστβαν Γκιούλαϊ Μεμόριαλ». Η Αρτυματά έτρεξε χθες τα 400 μέτρα σε 52.67 και τερμάτισε στην 7η θέση. Το ετήσιο μίτινγκ του Σέκεσφεχεβαρ είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Ίστβαν Γκιούλαϊ, παλαιού πρωταθλητή ταχύτητας στην Ουγγαρία και δις νικητή στην Πανεπιστημιάδα.

Οσον αφορά την Πανεπιστημιάδα, η Φιλίππα Φωτοπούλου έκλεισε χθες τη συμμετοχή της στην Πανεπιστημιάδα της Νάπολι με την 11η θέση στον τελικό του άλματος εις Μήκος. Η νεαρή άλτρια που πέτυχε διάνα στον αρχικό της στόχο, καθώς προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματός της, είχε καλύτερο άλμα στα 6,17μ. στον τελικό (6,13μ. ήταν η επίδοσή της στον προκριματικό).

Η δίδυμη αδελφή της, Ολίβια, που έκανε 11.54 στον προκριματικό των 100 μέτρων και πέρασε στον ημιτελικό γύρο, έτρεξε την ημιτελική κούρσα της σε 11.59, τερμάτισε 5η και για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε τη θέση στην οκτάδα του τελικού.