Θρίαμβος Τσιτσιπά στο Λονδίνο! (στιγμιότυπα)

Τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του πανηγύρισε απόψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην “Ο2 Αρένα” του Λονδίνου. Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας, Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε με (6)6-7, 2-6, 7-6(4) τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ (Νο 5) στον τελικό των ΑΤΡ Finals, διοργάνωση στην οποία συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος και είναι βέβαιο ότι θα γίνει… θαμώνας της στο μέλλον.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά και φάνηκε να έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρώτου σετ, αλλά ο Τιμ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να επικρατήσει τελικά στο τάι μπρέικ, παρότι ο Τσιτσιπάς επέστρεψε από το 0-3 και πίεσε τον Αυστριακό μέχρι το 6-6.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας εύκολα με δύο μπρέικ τα πρώτα τέσσερα γκέιμ. Ο Τιμ αντέδρασε και μείωσε σε 4-1, αλλά ο Τσιτσιπάς αντεπιτέθηκε και καθάρισε το δεύτερο σετ με 6-2, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αφού ανάγκασε τον αντίπαλό του να κάνει οκτώ αβίαστα λάθη.

Η μάχη κορυφώθηκε στο τρίτο σετ στο οποίο ο Τιμ πήρε το πρώτο γκέιμ, παίζοντας πιο επιθετικά. Ο Τσιτσιπάς πήρε, όμως, τα τρία επόμενα αποκτώντας ψυχολογικό πλεονέκτημα. Ωστόσο, η απάντηση του Τιμ ήταν άμεση, καθώς με μπρέικ στο έκτο γκέιμ ισοφάρισε σε 3-3 και αμέσως μετά πήρε προβάδισμα με love game, αφού ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να πάρει ούτε πόντο.

Ο Στέφανος ισοφάρισε σε 4-4, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους μέχρι το 6-6 και το νέο τάι μπρέικ, όπου με δύο συνεχόμενα μίνι μπρέικ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1. Το ίδιο, όμως, πέτυχε αμέσως μετά ο Τιμ μειώνοντας σε 4-3, αλλά ο Στέφανος δεν είχε διάθεση να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και με 7-4 στο τάι μπρέικ πήρε το ματς και τον τίτλο.