Το ντέρμπι τέλειωσε νωρίς

Ήταν ένα ντέρμπι το οποίο κέρδισε εύκολα, με βάση την τροπή που πήραν τα πράγματα, το ΑΠΟΕΛ καθώς η Ομόνοια έμεινε με 10  ποδοσφαιριστές από το 16΄.

Εχει δε σφοδρά παράπονα  από τη διαιτησία. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Εφραίμ στο 18΄. Η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες λογω αποβολής του Καρλίτος λόγω της παράβασης που διέπραξε στο Ντε Καμάργκο και ήλθε το πέναλτι. Ήταν όντως τελευταίος παίκτης ο Καρλίτος και η ανατροπή καθαρή. Εκεί που υπάρχει…  θέμα είναι  στο αν υπήρχε πρόθεση, από τον παίκτη. Ο διαιτητής έκρινε ότι υπήρχε. Κατα τη δική μας άποψη, καμία πρόθεση, δεν υπήρχε.

Στο 34΄ ο Σωτηρίου έκανε το 2-0, αφού προηγήθηκε φάουλ του Ντε Καμάργκο στον Παναγή. Πριν το τέλος του α΄ μέρους ήρθε άλλο ένα γκολ από τον ίδιο παίκτη στο 38΄ (ήταν οφσάιντ ο σκόρερ) και οι δυο ομάδες πήγαν με το 3-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με το καλημέρα της επανάληψης (50′) η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα.  Ο  Κωνσταντινίδης ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή, απο τον Αλεξάνδρου. Ο Γιώργος Νικολάου καταλόγισε την παράβαση του πέναλτι μετά από υπόδειξη του επόπτη γραμμών Μάριου Δημητριάδη. Λίγα λεπτά αργότερα ο επόπτης πήρε την απόφαση του πίσω και το φάουλ δόθηκε εκτός περιοχής. Τελικά ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Βινίσιους στο 67΄.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Σοϊλέδης, Όρσουλιτς, Καρλίτος, Κωνσταντινίδης, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ (21΄ Βύντρα), Κλέιτον (46΄ Φλορέσκου), Χριστοφή (77΄ Σέρινταν), Ντάρμπισαϊαρ
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αστίθ, Καρλάο (46΄ Μερκής), Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης, Εφραίμ (70΄ Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο (58΄ Μπερτόλιο), Σωτηρίου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φλορέσκου/Καρλάο (4η), Εφραίμ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καρλίτος
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 12.598
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ : Νικολάου Γιώργος Δημητριάδης Μ. Καλογήρου Μ.