Το περίφημο τρεμπλ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άλεξ Φέργκιουσον πανηγυρίζει την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ μαζί με τους παίκτες του.

Του

Χρίστου Τζιοβάνη

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις 26 Μαΐου το 1999 έγραψε ιστορία όταν κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Συγκεκριμένα, οι «κόκκινοι διαβόλοι» μπήκαν στη λίστα με τις ομάδες, οι οποίες έκαναν το περίφημο τρεμπλ (πρωτάθλημα, κύπελλο και ευρωπαϊκό τίτλο). Στη λίστα βρίσκονται μέχρι σήμερα οκτώ ομάδες: Σέλτικ, Άγιαξ, Αϊντχόφεν, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπαρτσελόνα (2), Ίντερ και Μπάγερν Μονάχου.

Αρχικά η Γιουνάιτεντ κατέκτησε το πρωτάθλημα και το Κύπελλο στην Αγγλία και στις 26 Μαΐου θα διεκδικούσε το Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Ο τελικός της διοργάνωσης στο «Καμπ Νόου» της Βαρκελώνης, με την παρουσία 90,245 θεατών ξεκίνησε στις 21:45. Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πιο επιθετικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 60 λεπτό. Η υπεροχή των Βαυαρών ήταν ξεκάθαρη και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη για να διευρύνουν το σκορ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Μπάγερν να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο. Η Μπάγερν ήταν καλύτερη, έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπαθούσε να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι λοιπόν, φτάσαμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σέρινγχαμ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Γιουνάιτεντ! Εκεί, όπου όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην ημίωρη παράταση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή (2-1) με το γκολ του Σόλσκιερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ και παράλληλα το τρεμπλ!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Άλεξ Φέργκιουσον): Σμάιχελ, Γκ. Νέβιλ, Γιόνσεν, Σταμ, Έργουϊν, Γκιγκς, Μπέκαμ, Μπατ, Μλόμκβιστ (67’ Σέρινγχαμ), Γιορκ, Κόουλ (81’ Σόλσκιερ).

Μπάγερν Μονάχου (Ότμαρ Χίτσφελντ): Καν, Ματέους (80’ Φινκ), Μπάμπελ, Λίνκε, Κουφούρ, Τάρνατ, Έφενμπεργκ, Γέρεμις, Μπάσλερ (87’ Σαλιχάμιτζιτς), Γιάνκερ, Τσίκλερ (71’ Σολ).