Τριφυλλάρα, ΟΛΕ!(στιγμιότυπα)

Το ντέρμπι στο ΓΣΠ βάφτηκε πράσινο, με την Ομόνοια να κερδίζει με 1-0 την Ανόρθωση σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν αυτή που έδειξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε, έστω κι αν το γκολ που της έδωσε τους τρεις βαθμούς, προήλθε… απ’ το κεφάλι του Ντούρις.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ομόνοια να έχει την κατοχή, να κατεβαίνει αρκετά συχνά στην περιοχή του Λόρια, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Η Ανόρθωση έφτιαξε μια-δυο καλές ευκαιρίες, όμως ο Ντούρις και τις δύο, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη. Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία τους με τον Τιάγκο στο 45’, όμως ο Λόρια κράτησε το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο β’ ημίχρονο, και απείλησαν με τον Γκόμεθ στο 48’ με τον Λόρια να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Κόρνερ, από το οποίο ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και το ΓΣΠ πήρε «φωτιά». Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος, αφού ο Ντάρμπισαϊαρ στο 65’ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι από πλεονεκτική θέση, και ενώ ο Κυριακίδης στο 69’ είπε «όχι» με φοβερή επέμβαση, σε προβολή του Κατσαράβα, που ήταν το μόνο που είχαν επιδείξει οι κυανόλευκοι.

Στο 3’ ο Λέοντιος Τράττος μπορούσε να δώσει πέναλτι όταν ο Νταουσβιλι εντός περιοχής ανέτρεψε τον Ορτέγα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Λανγκ, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Β. Γκόμεθ, Γκόμες, Ορτέγα(64′ Κακουλλής), Μαυρίας, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ(90+5 Κούσουλος)
Στον πάγκο: Νικολάου, Περέιρα, Μανρίκε, Τζιωνής, Χαραλάμπους, Εζρά, Μικού
ΑΝΟΡΘΩΣΗ : Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Ράγιος, Ντούρις(60′ Κατσαράβα), Καλτσάς(60′ Βασιλακάκης), Μανθάτης(86′ Σαντίκ), Βργκοτς, Σελίν

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεόντιος Τράττος (Μ. Σωτηρίου, Π. Πέτρου),