Τσάμπιονς Λιγκ: Μπάγερν και Παρί στα προημιτελικά

Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμαίν εξασφάλισαν χτες το βράδυ την πρόκριση τους στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης αφήνοντας εκτός Σαχτάρ Ντονέτσκ και Τσέλσι αντίστοιχα.

Η Παρί Σεν Ζερμαίν κρατήθηκε όρθια στο Στάνφορντ Μπριτζ και παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε από το 31` με δέκα λόγω αποβολής του Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς, κατάφερε έξι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της ημίωρης παράτασης με γκολ του Τιάγκο Σίλβα να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει την πρόκριση.

Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος 1-1, σκορ με το οποίο είχε λήξει και ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων. Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 81` με γκολ του Κάχιλ, όμως ο Νταβίντ Λουίζ 5 λεπτά αργότερα με κεφαλιά μετά από κόρνερ ισοφάρισε για την Παρί στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Τσέλσι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αζάρ στο 96` έκανε το 2-1, όμως η τελευταία λέξη ανήκε στον Τιάγκο Σίλβα ο οποίος στο 114`, με κεφαλιά και πάλι ύστερα από κόρνερ, ισοφάρισε στο σε 2-2 στέλνοντας την ομάδα του στα προημιτελικά.

Στον άλλο χτεσινό επαναληπτικό για τους 16, η Μπάγερν συνέτριψε με 7-0 την Σαχτάρ Ντονέτσκ και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων στην Ουκρανία είχε λήξει ισόπαλος 0-0. Ο αγώνας σημαδεύτηκε ωστόσο από την αυστηρή αποβολή από τον διαιτητή του ποδοσφαιριστή της Σαχτάρ Κούσερ στο 3ο μόλις λεπτό σε φάση κατά την οποία καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Μπάγερν.