Τσάμπιονς Λιγκ: Ιστορική πρόκριση της Λειψίας στους «4»

Η Λειψία νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1 και έκλεισε ραντεβού με την Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ (18 Αυγούστου). Το παιχνίδι στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» εξελίχθηκε σε θρίλερ, κυρίως στο Β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα.

Η γερμανική ομάδα έχασε κλασσική ευκαιρία με το… καλησπέρα, καθώς ο Χάλστενμπεργκ σούταρε πάνω από τα δοκάρια (3’). Η Ατλέτικο «απάντησε» με βολέ του Καράσκο το οποίο σταμάτησε ο Γκουλάσι (10’) και τρία λεπτά αργότερα ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του τερματοφύλακα πάνω στον Σαούλ, όμως το VAR δεν έδειξε παράβαση. Πέναλτι ζήτησε και η Λειψία (26’) για χέρι του Χιμένες, όμως ο διαιτητής είχε αντίθεση άποψη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Το γρήγορο τέρμα του Όλμο στην επανάληψη (51’) με κεφαλιά έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Η Ατλέτικο πίεσε με στόχο την ισοφάριση και την πέτυχε στο 71’. Ο Ζοάο Φέλιξ ανατράπηκε από τον Κλόστερμαν και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίος εκτέλεσε εύστοχα ο «παθών».

Η εξέλιξη αυτή δεν επηρέασε τους Γερμανούς, που «πατούσαν» καλύτερα στο γήπεδο και ήταν πιο επικίνδυνοι. Η μεγαλύτερη επιτυχία της Λειψίας στη διοργάνωση σφραγίστηκε στο 88’ από τον Άνταμς, ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή. Σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.