Β’ Κατηγορία: Κέρδισε ο Οθέλλος και περιμένει

Ο Οθέλλος νίκησε τον Ονήσιλλο με 2-0 στην Αθηένου και ανέβηκε στη 2η θέση του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Έτσι, το συγκρότημα του Κώστα Καϊάφα αναμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η νικήτρια ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενους. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, όμως στο 60’ ο Οθέλλος πήρε προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολάρι, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Τζόνσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Στο άλλο χθεσινό παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική το ΘΟΪ Λακατάμειας έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με τον Διγενή Ορόκλινης.

Η δράση συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις τόσο για τις πρώτες θέσεις όσο και για την επικίνδυνη ζώνη. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την ουραγό ΠΑΕΕΚ, σε αγώνα στον οποίο και οι δύο ομάδες θέλουν μόνο το τρίποντο και αναμένεται να δώσουν «μάχη» για να το κατακτήσουν. Δύσκολη αποστολή έχει και ο Εθνικός Άχνας, που εκστρατεύει στην Αραδίππου για να αναμετρηθεί με την τοπική Ομόνοια, ενώ ο Άρης θα αγωνιστεί αύριο με αντίπαλο τη ΜΕΑΠ στο Τσίρειο.
Κατά τ’ άλλα η Αναγέννηση υποδέχεται την ΑΕΖ Ζακακίου και θα επιδιώξει να δώσει συνέχεια στην ανοδική της πορεία, η Καρμιώτισσα παίζει εντός έδρας με τον Ακρίτα Χλώρακας και ο ΑΣΙΛ με την Αγία Νάπα. Το πρόγραμμα:

Γ’ Κατηγορία

Ο Εθνικός Άσσιας επικράτησε της Αμαθούντας Αγίου Τύχωνα με 1-0, σε αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στη Γ’ Κατηγορία και βελτίωσε τη θέση του στη βαθμολογία. Ο αγώνας στο Μακάρειο κρίθηκε με τέρμα του Γιώργου Κουππή στο 68ο λεπτό.

Η αγωνιστική συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με το ντέρμπι ανάμεσα στην πρωτοπόρο Ομόνοια Ψευδά και τον 3ο στη βαθμολογία Π.Ο. Ξυλοτύμπου να ξεχωρίζει. Ο Διγενής Μόρφου, που βρίσκεται στη 2η θέση, θα φιλοξενήσει αύριο τον Π.Ο. Ορμήδειας. Το πρόγραμμα:

Επίλεκτη ΣΤΟΚ

Παιχνίδια που κρύβουν παγίδες για τους πρωτοπόρους περιλαμβάνει η 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ «Alexander College». Το πρόγραμμα είναι: