Β’Κατηγορία: Μένει πρώτος ο Άρης ότι και αν συμβεί

Ο Άρης νίκησε τον ΑΣΙΛ με 2-1 στο ντέρμπι του Α’ ομίλου και έμεινε σε θέση οδηγού για άλλη μια βδομάδα, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων. Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε στο σκορ με ατομική ενέργεια και σουτ του Ματθαίου στο 20ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (57’) η λεμεσιανή ομάδα πήρε γερό προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάρμπαρο. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Μαλεκκίδης, που ανατράπηκε από τον Καραδαή. Η ομάδα της Λύσης αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο 59’ με τον Κωμοδίκη, ο οποίος ολοκλήρωσε με ψύχραιμο πλασέ μια ατομική προσπάθεια. Ο ΑΣΙΛ απείλησε με τον Καπαρτή στο 63’, όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαλεκκίδη με 2η κίτρινη κάρτα, όμως κράτησε τη νίκη.

Φουλ δράση
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα και το πρόγραμμα περιλαμβάνει σημαντικές αναμετρήσεις. Καρμιώτισσα και Αγία Νάπα θα τεθούν αντιμέτωπες με στόχο τη νίκη για να παραμείνουν ψηλά στη βαθμολογία. Οι άλλοι δύο αγώνες επηρεάζουν τις τελευταίες θέσεις και θα γίνουν «μάχες» για τους βαθμούς. Η Αλκή υποδέχεται την Ομόνοια Ψευδά και η Ε.Ν.Υ. Διγενής την Ομόνοια Αραδίππου.

Στον Β’ όμιλο το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Ερμή Αραδίππου και τον Π.Ο. Ξυλοτύμπου κλέβει την παράσταση. Οι δύο ομάδες συγκατοικούν στο «ρετιρέ», γεγονός που καταδεικνύει τη σημασία του αγώνα. Αμφίρροπο παιχνίδι αναμένεται να γίνει και στην Αθηένου, όπου ο Οθέλλος φιλοξενεί τον Ονήσιλλο με κοινό στόχο των δύο ομάδων το τρίποντο για να βελτιώσουν τη θέση τους.

Στους αγώνες Ακρίτας – Αναγέννηση και ΑΕΖ Ζακακίου – Διγενής Μόρφου οι ομάδες θα επιδιώξουν βαθμολογικό κέρδος για να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

Γ’ Κατηγορία

Ες αύριον τα σπουδαία στο πρωτάθλημα Γ’ Κατηγορίας. Η συνάντηση… κορυφής στον Αστρομερίτη, ανάμεσα στην 2η της βαθμολογίας Ελπίδα και τον 3ο Αχυρώνα ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής. Σήμερα, ο πρωτοπόρος Χαλκάνορας παίζει εκτός έδρας με το ΘΟΪ Λακατάμειας, ενώ έξοδο κινδύνου έχει και η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας με αντίπαλο την Εληά Λυθροδόντα.

Όσον αφορά στις άλλες ομάδες που βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία η ΜΕΑΠ φιλοξενεί τον ΑΠΟΝΑ Ανάγυιας, η Αμαθούς δοκιμάζεται στην Ορμήδεια από την ομώνυμη ομάδα και ο Κούρρης Ερήμης παίζει εκτός έδρας με τον Εθνικό Άσσιας. Τα άλλα δύο παιχνίδια της αγωνιστικής επηρεάζουν τις χαμηλές θέσεις. ΕΝ.Α.Δ. – Κορμακίτης θα αναμετρηθούν σήμερα και Ηρακλής – Διγενής Ορόκλινης αύριο, με κοινό στόχο όλων των ομάδων τους βαθμούς προκειμένου να ανέλθουν βαθμολογικά. Το πρόγραμμα της αγωνιστικής, είναι:

Σήμερα (14:30)