Β’ Κατηγορία: Ντέρμπι στην Αγία Νάπα

Ντέρμπι θα έχουμε σήμερα και στον Α’ όμιλο, αφού η Αγία Νάπα φιλοξενεί τον ΑΣΙΛ Λύσης. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 3η και 4η θέση (17) και έχουν ως κοινό στόχο τη νίκη προκειμένου να μείνουν κοντά στην κορυφή. Η πρωτοπόρος Καρμιώτισσα παίζει εκτός έδρας με την ουραγό Ομόνοια Αραδίππου και είναι φαβορί για την τελική επικράτηση. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον Άρη, που εκστρατεύει στον Ψευδά για να αντιμετωπίσει την τοπική Ομόνοια. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Αλκή και Ε.Ν.Υ. Διγενής θα παλέψουν για τους βαθμούς ούτως ώστε να βελτιώσουν τη θέση τους.

Στον Β’ όμιλο ο Ονήσιλλος υποδέχεται τον Ακρίτα, σε αγώνα που κρύβει παγίδες. Στα άλλα δύο παιχνίδια θα τεθούν αντιμέτωπες οι ομάδες που βρίσκονται στις τέσσερις τελευταίες θέσεις. Συγκεκριμένα, ο Διγενής Μόρφου φιλοξενεί την Αναγέννηση και ο Π.Ο. Ξυλοτύμπου την ΑΕΖ Ζακακίου και αναμένεται να γίνουν «μάχες» για τους βαθμούς.

Συνεχίζει αήττητος ο Ερμής

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας άνοιξε χθες στην Αθηαίνου με το ντέρμπι του 2ου ομίλου μεταξύ του Οθέλλου με τον Ερμή Αραδίππου.

Ο Ερμής πέρασε νικηφόρα (3-1) και από την Αθηαίνου και συνεχίζει να οδηγεί αήττητος την κούρσα με απολογισμό 26 βαθμούς, εννέα περισσότερους από το δεύτερο Οθέλλο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με βολίδα του Μάρλον Γεπλί και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ανδρέα Κυπριανού στο 61ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ερμής πήρε ξανά προβάδισμα με δυνατό σουτ του Ηλία Γεωργίου και στο 77ο λεπτό ο Ανδρέας Παπαθανασίου με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1.

Στο 50ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπουλά και ο Ερμής ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής με το οποίο ολοκληρώνεται ακόλουθες αναμετρήσεις:

Γ’ Κατηγορία

Χαλκάνορας και Αχυρώνας θα αναμετρηθούν το απόγευμα στο Δάλι, σε ντέρμπι κορυφής για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας. Οι δύο ομάδες συγκατοικούν στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, γεγονός που καταδεικνύει τη σημασία της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η ομάδα του Λιοπετρίου είναι η μόνη που διατηρεί το αήττητο μέχρι τώρα, κάτι που δίνει επιπρόσθετο κίνητρο στον Χαλκάνορα. ΠΑΕΕΚ Κερύνειας και Κούρρης Ερήμης, που συμπληρώνουν την πρώτη τετράδα, δοκιμάζονται εκτός έδρας με αντίπαλους την Αμαθούς και τον Π.Ο. Ορμήδειας αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής υπάρχουν θεωρητικά φαβορί και αουτσάιντερ, καθώς θα τεθούν αντιμέτωπες ομάδες που βρίσκονται σχετικά ψηλά στη βαθμολογία με αντίπαλους που είναι σε πιο χαμηλές θέσεις. Η Ελπίδα Αστρομερίτη αντιμετωπίζει την ΕΝ.Α.Δ. εκτός έδρας, ενώ το ΘΟΪ Λακατάμειας φιλοξενεί τον Κορμακίτη. Συνοπτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Επίλεκτη ΣΤΟΚ

Η πρωτοπόρος Ομόνοια 1948 υποδέχεται την Γεροσκήπου και είναι το φαβορί για τη νίκη, ενώ το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Εθνικό Λατσιών και την ΑΠΕΠ θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή. Το πρόγραμμα: