Β’ Κατηγορία: Πήρε το ντέρμπι η Αναγέννηση και ανέβηκε στην κορυφή

Η Αναγέννηση ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας. Η ομάδα της Δερύνειας επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου εκτός έδρας, πετυχαίνοντας την έβδομη σερί νίκη. Μετά από αυτό το σπουδαίο διπλό, η Αναγέννηση βρίσκεται στην πρώτη θέση με 22 βαθμούς, όσους και η Ομόνοια.

Το σημερινό ντέρμπι παρακολούθησαν χίλιοι περίπου φίλοι του ποδοσφαίρου.

Στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κέμπε (4ο φετινό) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στο Ζακάκι με γκολ του Παντελή Κυριάκου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΖ νίκησε με 1-0 τον Οθέλλο Αθηαίνου.

Ξυλοτύμπου – ΠΑΕΕΚ 1-3
(48΄ Ταύρου / 24΄ Μπρατσιάνι, 47΄ Κωμοδίκης, 89΄ Αντιόλο)
Εθνικός Α. – ΘΟΪ Λ. 2-2
(30΄ Χριστοδούλου, 53΄ Μηνά / 9΄ Ατόρνο, 88΄ Φοινίρης)

Γ’ κατηγορία
Με αντίπαλο την ομάδα του Διγενή Ακρίτα Μόρφου συνεχίζει αύριο τις υποχρεώσεις του ο πρωτοπόρος και αήττητος του Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας Ονήσιλλος Σωτήρας.

Η νεοφώτιστη ομάδα οδηγεί την κούρσα με απολογισμό εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες και προέρχεται από πέντε σερί νίκες.

Η δεύτερη της κατάταξης ΜΕΑΠ νίκησε 2-0 την ΕΝΑΔ και στο ντέρμπι μεταξύ της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα και του Ακρίτα Χλώρακας επικράτησαν οι γηεδούχοι με 2-1.

Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ
Με τις αναμετρήσεις της δωδέκατης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα η δράση στο Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Η αήττητη Ομόνοια Ψευδά θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τη Δόξα Παλαιομετόχου, στην κορυφή ανέβηκε ο Κούρρης Ερήμης που νίκησε 3-2 την ΑΕΝ.

Η Αμαθούς που μετά τις διαδοχικές της επιτυχίες ανέβηκε στην τρίτη θέση κέρδισε 4-1 τον Κόρνο.

Κούρρης – ΑΕΝ 3-2
Ροτσίδης – Ποσειδώνας 3-0
Εληά – Ηρακλής Γ. 4-3
Αμαθούς – Κόρνος F.C. 2013 4-1