Βίντεο: Ποδοσφαιρικό έπος από τη Λίβερπουλ, διέσυρε την Μπάρτσα 4-0 και πέρασε στον τελικό

Η θρυλική Λίβερπουλ πέτυχε χθες βράδυ την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική ανατροπή όλων των εποχών -λαμβανομένης υπόψη της ισχύος του αντιπάλου και εάν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για ημιτελικό Champions League- ταπεινώνοντας την περίφημη Μπαρτσελόνα στο Άνφιλντ με 4-0, παίρνοντας εκείνη το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Παρότι είχε χάσει με 3-0 στο πρώτο ματς, παρότι δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες Σαλάχ, Φιρμίνο, Κεϊτά και έχασε στη διάρκεια του αγώνα τον Ρόμπερτσον, η Λίβερπουλ επικράτησε 4-0 σε έναν αγώνα που θα μνημονεύεται στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «reds», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα! Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ-Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό του Champions League προκρίνεται η Λίβερπουλ και για δεύτερη σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα καταφέρνει να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης κι ενώ είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με διαφορά τριών τερμάτων αφού πέρυσι είχε μείνει εκτός στα προημιτελικά από την Ρόμα, ενώ είχε νικήσει με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αρνολντ, Ρόμπερτσον (46` Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90` Στάριτζ), Μανέ, Οριγκί (84` Γκόμες)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Αλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Βιδάλ (75` Αρτούρ), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (81` Μάλκομ), Κουτίνιο (59` Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες.