Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν της συμπολίτισσάς τους στο ντέρμπι της Λεμεσού με 2-0, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη και μείωσαν την απόστασή τους από την αντίπαλο στο -3! Η ΑΕΛ από την πλευρά της υστέρησε σε σχέση με άλλα παιχνίδια.

Ο Πίεχ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής ανοίγοντας αρχικά το σκορ στο 28’ κόντρα στην πρώην ομάδα του,  χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ που πέτυχε. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας περισσότερες φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά, έχοντας εντείνει τις προσπάθειές της να φτάσει στην ισοφάριση αλλά υστέρησε στη δημιουργία. Ο Απόλλωνας έριξε το βάρος στο να διατηρήσει το προβάδισμά του και βγήκε περισσότερο μπροστά δημιουργώντας ευκαιρίες μετά την αποβολή του Αϊρόσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78’ για φάουλ-σπρώξιμο στον Σαρδινέρο.

Ο Πίεχ κέρδισε το πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων σε ανατροπή του από τον Ρομό, με τον Παπουλή να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες, Ζοάο Πέδρο (74′ Μάριο Σέρτζιο), Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (73′ Σεμέδο), Παπουλής, Μπεντόγια (59′ Σαρδινέρο), Πίεχ.
ΑΕΛ: Ρομό, Τζούνιορ, Σιέλης, Φορτούνα, Αϊρόσα, Σοάρες, Σόουζα, Μπουένο (69′ Ουέλινγκτον), Γεωργιάδης (87′ Σαβανέ), Μπλάνκο (57′ Πίτι), Αρουαμπαρένα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου, Ζοάο Πέδρο, Ρομπέρζ, Βάλε / Μπλάνκο, Σόουζα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αϊρόσα