Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Βασιλεία επικράτησε με 3-0 του ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Έτσι η ελβετική ομάδα βρίσκεται πλέον «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές Κύπρου, οι οποίοι απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους, θα χρειαστούν ένα «θαύμα» για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα στον επαναληπτικό αγώνα στο «Ζανκτ Γιάκομπ-Παρκ» της Βασιλείας. Τα γκολ των Πετρέτα (16’0, Στόκερ (53’) και Καμπράλ (66’) χάρισαν τη νίκη στη Βασιλεία.

Το ΑΠΟΕΛ με την έναρξη του αγώνα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά εκτός από μία ευκαιρία με τον Αλ-Τάμαρι δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικό. Συγκεκριμένα, στο 9’ ο Αλ-Τάμαρι είδε εκτός εστίας τον Όμλιν και προσπάθησε από το κέντρο του γηπέδου να τον κρεμάσει, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η Βασιλεία πάντως κατάφερε να αιφνιδιάσει το ΑΠΟΕΛ και να σκοράρει στην πρώτη καλή ευκαιρία που είχε στο 16’. Μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Πετρέτα με ωραία κίνηση και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και έψαξε την ισοφάριση. Το πλασέ του Τάμαρι στο 25’ βρήκε σε σώμα παίκτη της Βασιλείας και στην επαναφορά της μπάλας ο Μάτιτς έκανε το σουτ, αλλά πέρασε έξω. Δύο λεπτά αργότερα (27’) η Βασιλεία έφτασε μία «ανάσα» από το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάμπο, ο Τσάκα έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε εντυπωσιακά! Οι φιλοξενούμενοι πάντως στο 39’ έχασαν νέα καλή ευκαιρία, όταν μετά από λάθος του Ιωάννου ο Καμπράλ έκανε το σουτ, αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε! Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Βασιλεία να προηγείται του ΑΠΟΕΛ με 1-0.

Στην επανάληψη η Βασιλεία μπήκε καλύτερα από το ΑΠΟΕΛ και στο 53’ έκανε το 2-0, βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Κάμπο έστρωσε έξυπνα στον Στόκερ, ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 2-0 για τη Βασιλεία. Μάλιστα η ελβετική ομάδα έφτασε κοντά στο 3-0 στο 58’, όταν το σουτ του Καμπράλ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς! Ένα σουτ του Χαλένιους στο 63’ πέρασε έξω από πλευράς του ΑΠΟΕΛ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αλ-Τάμαρι στο 65’.

Τελικά η Βασιλεία έφτασε στο 3-0 στο 66’ με δυνατό σουτ του Καμπράλ. Με το τρίτο γκολ που πέτυχε η Βασιλεία έριξε τους ρυθμούς της και έτσι το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μειώσει τουλάχιστον στο σκορ. Οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν χωρίς αντίκρίσμα, αφού δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία της Βασιλείας. Το τέλος του αγώνα βρήκε τη Βασιλεία να παίρνει τη νίκη με 3-0 επί του ΑΠΟΕΛ.