Μπάσκετ: Έκτη νίκη για ΕΘΑ

Την έκτη της φετινή νίκη πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα στην Λεμεσό, με 79-53. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στο οποίο διατήρησαν προβάδισμα στο σκορ, παίρνοντας στο τέλος μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τρέβις Γουίτσε με 16 πόντους (5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 2 κλεψίματα).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ στο 2’ να είναι στο 4-3 υπέρ της ΕΘΑ, ενώ μισό λεπτό αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 7-6. Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (από τρεις οι Χόλλιμον-Ράιτ, δύο ο Γουίτσε) με το σκορ να οδηγείται στο 15-6 στο 5:20. Μέχρι το 8’ ο Απόλλωνας μείωσε στους έξι την διαφορά (18-12), με την ΕΘΑ να σημειώνει άλλους πέντε πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου, ενώ ο Απόλλωνας δύο, και το σκορ να οδηγείται στο 23-14.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε η ΕΘΑ την Β’ περίοδο που μέχρι το 13:15 σημείωσε δέκα σερί πόντους (τέσσερις ο Παπάμιχαηλ, από δύο οι Παναγιώτου, Μπρουκς, Ράιτ), με το σκορ να πάει στο 33-14. Έως το 16’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους, με την ΕΘΑ να διατηρεί την διαφορά των 19 πόντων (37-18). Στο 18΄ το σκορ ήταν στο 41-22, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 43-27.

Αρκετά καλά ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Απόλλωνας που μέχρι το 24:30 σημείωσε δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας έτσι σε 45-37. Έπειτα ο Γουίτσε με μία ελεύθερη βολή έκανε το 46-37 για την ΕΘΑ, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Παντούρη και να μειώσουν στους έξι την διαφορά (46-40). Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν ανώτερη στο παρκέ και μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου σημείωσε 15 πόντους, ενώ δέχθηκε έξι, με το σκορ να πηγαίνει στο 61-46.
Με τρίποντο του Βιράρτη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, μειώνοντας σε 61-49, με την ΕΘΑ να απαντάει δέκα πόντους (πέντε ο Τζόνσον, τρίποντο ο Χόλλιμον, δύο ο Παπάμιχαηλ) μέχρι το 34’ και να κάνει το 71-49. Μέχρι το 37:30 το σκορ ήταν στο 75-51 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ΕΘΑ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 79-53.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 27-43, 46-61, 53-79
Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου):Φίλερ 15 (1), Τέρμαν 3, Μπλάκμον 11, Παντούρης 7 (1), Μαντοβάνης, Ηλιάδης, Άγγονας, Σωφρονίου 2, Τομπάζος 2, Σάμουελς 10, Βιράρτη 3 (1), Μακρυγιάννης).
ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης):Γουίτσε 16, Χόλλιμον 12 (1), Τζόνσον 13, Κωνσταντίνου 2, Ράιτ 13 (1), Χρίστου, Παπάμιχαηλ 9 (1), Παναγιώτου 7, Πουλλίτας, Μπρούκς 7 (1), Σταυρινίδης.