Φιλική νίκη της Ομόνοιας επί του Άρη με χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς και παίκτες που «ήθελαν» λεπτά

Φιλική νίκη με σκορ 3-1 πέτυχε η Ομόνοια σε πρωινό φιλικό απέναντι στον Άρη στο «Ηλίας Πούλλος».

Ο Χένινγκ Μπεργκ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά στο πρωτάθλημα, με τα βλέμματα να πέφτουν κυρίως στους Μίκαελ Ορτέγκα, Φάνο Κατελάρη, και Τόμας Χούμποτσαν.

Η Ομόνοια βρέθηκε μπροστά με δύο τέρματα που σημειώθηκαν από τους 18χρονους Μαρίνο Τζιωνή (21′) και Ανδρόνικο Κακουλλή (27′). Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Κούσουλος στο 77′.

Για τον Άρη σκόραρε στο 40′ με κοντινό πλασέ ο Κλεόφιλο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Περέιρα, Μανρίκε, Παναγιώτου, Χούμποτσαν (75′ Σάκκης), Κούσουλος, Κατελάρης, Ορτέγα, Τζιωνής, Κακουλλής (46′ Χαραλάμπους), Μίκου.

ΑΡΗΣ: Σωφρονίου, Ντελμίρο, Κέζος, Νούνο, Ελευθερίου, Μόργκαν, Μαλεκκίδης, Κυριάκου, Μπάρμπαρο, Ματθαίου, Βίλντε.

Η εξέλιξη του φιλικού:

Για την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Παναγή βρίσκεται κάτω από την εστία, ο Περέιρα δεξιά, ο Μανρίκε αριστερά και οι Χουμποτσάν-Παναγιιώτου στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονται οι Κούσουλος – Κατελάρης, στα άκρα της επίθεσης Κακουλλής (δεξιά), Τζιωνής (αριστερά) και στην κορυφή ο Μίκου.

1′ Εκτέλεση κόρνερ του Μανρίκε, κεφαλιά του Κούσουλου, έξω.

10′ Κεφαλιά του Βίλντε η μπάλα πάνω από την εστία.

14′ Κίτρινη στον Περέιρα.

17′ Σουτ του Κούσουλου, έξω.

20′ Ωραία απόκρουση του Παναγή σε κοντινό πλασέ του Ντελμίρο.

21′ ΓΚΟΛ 1-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ: Συρτή σέντρα του Μανρίκε από αριστερά, με κοντινή προβολή του Τζιωνή ανοίγει το σκορ.

27′ ΓΚΟΛ 2-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ: Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Κακουλλή, ο οποίος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για δεύτερη φορά.

33′ Ωραία συνεργασία των Ορτέγα και Μίκου, το πλασέ του πρώτου έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Άρη.

40′ ΓΚΟΛ 2-1: Ο Άρης μειώνει με κοντινό πλασέ του Κλεόφιλο.

43′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ορτέγα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-1 μπροστά στο σκορ η ΟΜΟΝΟΙΑ.

46′ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Χαραλάμπους στη θέση του Κακουλλή.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

54′ Σουτ του Κλεόφιλο εντός περιοχής, ο Παναγή έδιωξε σωτήρια, η μπάλα πήρε ύψος, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

57′ Ο Άρης σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

67′ Σουτ του Φέλεκ, ο Χούμποτσαν απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας.

75′ Δυνατό σουτ του Ορτέγα, η μπάλα έξω.

75′ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Σάκκης στη θέση του Χούμποτσαν.

76′ Δυνατό σουτ του Μίκου εκτός περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

77′ ΓΚΟΛ 3-1 για την ΟΜΟΝΟΙΑ: Σέντρα του Μανρίκε από δεξιά, κεφαλιά του Κατελάρη, έδιωξε ασταθώς ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο Κούσουλος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κοντινό πλασέ.

78′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Παναγή σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Τέλος αγώνα, νίκη με 3-1 για την ΟΜΟΝΟΙΑ.

Οι εντεκάδες:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Περέιρα, Μανρίκε, Παναγιώτου, Χουμποτσάν, Κούσουλος, Κατελάρης, Ορτέγα, Τζιωνής, Κακουλλής, Μίκου.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Σάκκης, Παπαθεοχάρους, Χαραλάμπους και Λοΐζου.