Η ΑΕΛ κυπελούχος 2019!

Η ΑΕΛ ήταν μεγάλη νικήτρια του μεγάλου τελικού του κυπέλλου κόντρα στο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 0-2 του πρωταθλητή σε ένα έντονο παιχνίδι γεμάτο ενέργεια, ένταση και όμορφο ποδόσφαιρο.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9.  Μετά από κόρνερ του Αβραάμ, ο Ζούνιορ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάτερμαν κι άνοιξε το σκορ

Στο 65′ διπλασίασε τα τέρματα της παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα κόντρα στον πρωταθλητή.

Μετά από λάθος του Βούρου, ο Μακρής κέρδισε στην περιοχή, έκανε το σουτ εξ επαφής, δεν νίκησε τον Βάτερμαν, αλλά ερχόμενος από πίσω ο Αντάμοβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0.

Στα αξιοσημείωτα του μεγάλου τελικού ήταν η απουσία μεγάλης μάζας των φιλάθλων των δύο ομάδων. Η προσέλευση κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και έλειπε το… χρώμα των οργανωμένων φιλάθλων. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με πολύ πάθος, υπέπεσαν σε σκληρά μαρκαρίσματα, και ενδεικτικό είναι το γεγονός πως ο ρέφερι, Γιώργος Νικολάου, έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας 11 (!) φορές.

Tο ματς ήταν ισοζυγισμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, όμως η ΑΕΛ άρχισε πιο απειλητικα στα πρώτα στάδια του αγώνα. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού στο 6’ κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία μετά από μακρινό βολέ του Γκαθτανιάγα το οποίο απέκρουσε ο Βάτερμαν. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ βρήκαν τον δρόμο για τα δίκτυα όταν ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζούνιορ πιο ψηλά από όλους άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε στροφές και απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 20’ όταν ο Νατέλ δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Βοζίνια δήλωσε «παρών». Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους σημειώθηκαν δύο τεράστιες φάσεις, μια για κάθε ομάδα. Στο 36’ ο Τάαμαρι με «ψαλιδάκι» από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 45’+5 ο Μακρής από πολύ κοντινή απόσταση έκανε ανενόχλητος την προβολή η οποία κατέληξε μόλις έξω.

Τα πρώτα στάδια του δεύτερου μέρους δεν ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό του πρώτου, ωστόσο με το πέρασμα του χρόνου άρχισε το ματς να παίρνει… φωτιά. Στο 60’ ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε εξαιρετική ευκαιρία όταν ο Νατέλ γύρισε στην περιοχή και ο Ντε Βινσέντι με πλασέ στην κίνηση από πολύ κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια.

Η μπάλα τιμώρησε το ΑΠΕΟΛ αφού έξι λεπτά αργότερα η ΑΕΛ διπλασίασε τα γκολ της. Ο Μακρής έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, μπήκε μόνος στην περιοχή όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε ασταθώς το πλασέ του. Ο Αντάμοβιτς που ερχόταν από πίσω, εντελώς ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-0. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα και άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των τυπικά γηπεδούχων.