Τεράστιος Άγιαξ πέταξε έξω και την Γιουβέντους (βίντεο)

Ο Χαγκ κέρδισε κατά κράτος τον Αλέγκρι και τα μωρά των Ολλανδών έκαναν πάρτι στο Τορίνο και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά με φοβερή ανατροπή 2-1!

Τέζαρε και την Γιουβέντους ο Άγιαξ! Παρότι η «Γηραιά Κυρία» προηγήθηκε, οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και αφού απάντησαν, ακολούθησε show στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στο οποίο σφράγισαν την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 2-1 μέσα στο Τορίνο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης με κεφαλιά στο 28ο λεπτό, όμως λίγο αργότερα ο Ντε Μπεκ έβαλε φρένο στα όνειρα των μπιανκονέρι απαντώντας σε 1-1 (34’). Στο δεύτερο ημίχρονο, το πλάνο του Χαγκ πήγε… ρολόι και ο Άγιαξ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Το «χρυσό» γκολ των Ολλανδών ήρθε από τον Ντε Λιχτ στο 67’ και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο τέρμα μέχρι το φινάλε.