Ελλάδα: Ο Αραβίδης πήγε να κερδίσει μόνος του τον Αρη

Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τη Λαμία και ουσιαστικά «κλείδωσε» την 5η θέση στην βαθμολογία της Super League 1. Τρομερό ματς από τον Αραβίδη που πέτυχε και τα δύο τέρματα για τους γηπεδούχους.

Η Λαμία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά. Πίεσε τον Άρη και δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι. Από ένα τραγικό λάθος του Βέλεθ στο 16′ κέρδισε πέναλτι η Λαμία αλλά ο Κουέστα απέκρουσε την εκτέλεση του Βασιλόγιαννη. Η υπέροχη της Λαμίας μεταφράστηκε σε γκολ στο 22′. Ο Αραβίδης στην επιστροφή του στο ελληνικό ποδόσφαιρο έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από σουτ του Δημούτσου και με σκαφτό σουτ νίκησε τον Κουέστα ανοίγοντας το σκορ. Ο Άρης που είχε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη είχε ένα καλό σουτ του Σάσα στο 31′.

Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Αραβίδη και πάλι. Εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη, πρώτη κεφαλιά του Καραμάνου, δεύτερη του Αραβίδη εξ’ επαφής και 2-0 για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Άμεση ήταν η απάντηση και μάλιστα εις διπλούν για τον Άρη από τον Λάρσον στο 52′ με τρομερό σουτ στο “Γ” της εστίας του Θεοδωρόπουλου. Και δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση για τον Άρη με τον Ματίγια να μπαίνει από τα αριστερά και να δίνει έτοιμο γκολ στον Ιντέγε για την ισοφάριση μέσα σε τρία λεπτά! Στο 61′ οι κίτρινοι άγγιξαν την ανατροπή με την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια αλλά ο Θεοδωρόπουλος Εδιωξε με γροθιές.

ΛΑΜΊΑ( Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιασέ, Καραμάνος(80′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς(64′ Σάλιακας), Αραβίδης

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ροζ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης(79′ Μαντσίνι), Γκάμα(90′ Μαρτίνες), Λάρσον(88′ Ντουρμισάι), Ιντέγε