Η ΑΕΚ σήκωσε την κούπα με Τόνιο πρωταγωνιστή

Με πρωταγωνιστή τον Τόνιο η ΑΕΚ κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι του ΑΠΟΕΛ μετά που ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1. Η νικήτρια ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές στο 90λεπτο και κατάφερε στη ρουλέτα των πέναλτι να πάρει το τρόπαιο στην τρίτη παρουσία της στο θεσμό.

Το ΑΠΟΕΛ έδειξε και σε αυτό τον αγώνα ότι έχει πρόβλημα και στα πέναλτι, κάτι που του στοίχισε και στην Ευρώπη. Αλλά και στον κανονικό αγώνα δεν έφτασε σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 25΄ με τον Τάμαρι σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου παίχθηκε   καλό ποδόσφαιρο με ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, ιδιαίτερα για την ΑΕΚ. Στην επανάληψη, έπεσε  ο ρυθμός, βελτιώθηκε κάπως το ΑΠΟΕΛ, αλλά οι μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στο τέλος στην ΑΕΚ.

Μετά από ωραίο συνδιασμό μεταξύ των παικτών της ΑΕΚ ο Ονησίφορος Ρουσιάς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή μετά από εξαιρετική πάσα του Ακοράν και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.Δ

Το σκορ δεν άλλαξε όμως στο 90λεπτο και έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.