Μουντιάλ: Καλείται να αντιδράσει η Γερμανία

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία αντιμετωπίζει απόψε (21:00) τη Σουηδία στο στάδιο «Φιστ», για τη 2η αγωνιστική του στ’ ομίλου. Η πρόσφατη παράδοση αναφέρει ότι η Σουηδία δεν έχει κατορθώσει να επιβληθεί των Γερμανών στα επτά τελευταία ραντεβού τους, ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Οι Γερμανοί εμφανίστηκαν νωχελικοί και υποτίμησαν το Μεξικό, γνωρίζοντας την ήττα για πρώτη φορά μετά από επτά νικηφόρες πρεμιέρες σε επίπεδο Μουντιάλ.

Η «Τρι» του Χουάν Κάρλος Οσόριο έδειξε τα δόντια της και ήταν ανώτερη στο πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκε. Μετά από μία ταχύτατη αντεπίθεση, ο Λοσάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Νόιερ.
«Κάναμε λάθη και τελικά χάσαμε, ωστόσο δεν έχει κριθεί τίποτε ακόμη. Αφήνουμε πίσω το αρνητικό αποτέλεσμα, θα ανακάμψουμε. Παραμένουμε σε τροχιά πρόκρισης, είναι δεδομένο ότι αν αποδώσουμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας, θα καταφέρουμε το στόχο μας», τόνισε ο Γιοακίμ Λεβ. Η Γερμανία θέλει να γράψει ιστορία στη Ρωσία και να κατακτήσει το πέμπτο τρόπαιο στην ιστορία της. Οι δυο συνεχόμενες κατακτήσεις Μουντιάλ δεν είναι ένα σύνηθες φαινόμενο. Για την ακρίβεια, στη σύγχρονη εποχή, μόνο η Βραζιλία έχει κάνει κάτι ανάλογο. Αποτελεί, συνεπώς, έναν μεγάλο στόχο για τη Γερμανία και τον Γιόαχιμ Λεβ.

Η ποιότητα ξεχειλίζει σχεδόν σε κάθε γραμμή. Η Γερμανία κατέκτησε την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο της προκριματικής φάσης στην ευρωπαϊκή ζώνη. Αντίπαλοί της ήταν η Τσεχία, η Βόρεια Ιρλανδία, η Νορβηγία, το Αζερμπαϊτζάν και το Σαν Μαρίνο. Μάλιστα, το έκανε με χαρακτηριστική ευκολία, όπως φανερώνει και το απόλυτο των 10 νικών σε ισάριθμα παιχνίδια, σε συνδυασμό με τα 43 γκολ υπέρ και τα μόλις τέσσερα κατά!
Η Σουηδία από την πλευρά της μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Νότιας Κορέας έχει βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ. Απόψε απέναντι στη Γερμανία η Σουηδία θα επιδιώξει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, έτσι ώστε να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση. «Είμαι υπερήφανος που φορώ το περιβραχιόνιο και έχω τόσο σπουδαίους συμπαίκτες. Είχαμε τα κατάλληλα στοιχεία στο ματς με τη Νότιο Κορέα, ώστε να πανηγυρίσουμε τους τρεις βαθμούς. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, επόμενο εμπόδιο είναι η Γερμανία» δήλωσε ο άσος της Κρασνοντάρ. «Η ήττα της Γερμανίας από το Μεξικό την καθιστά σαφώς πιο επικίνδυνη τώρα. Θα παραταχθεί μόνο για τη νίκη απέναντί μας. Από τη μεριά μας θα κάνουμε το ίδιο, παραμένω αισιόδοξος, η ομάδα μας έχει μεγάλες δυνατότητες», σχολίασε ο τεχνικός Γιάνε Άντερσον.
Η Σουηδία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου της προκριματικής φάσης στην ευρωπαϊκή ζώνη. Αντίπαλοί της ήταν η Γαλλία, η Ολλανδία, η Βουλγαρία, το Λουξεμβούργο και η Λευκορωσία, ενώ μέτρησε έξι νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες, με τέρματα 26-9. Μάλιστα, ήταν αυτή που κέρδισε τη δυνατότητα να παίξει στα πλέι οφ αντί της -τρίτης τελικά- Ολλανδίας, χάρη στη διαφορά τερμάτων. Στα μπαράζ η Σουηδία βρήκε μπροστά της την Ιταλία. Εν τέλει η Σουηδία κατάφερε και απέκλεισε τη «σκουάντρα ατζούρα» και πήρε το εισιτήριο για το Μουντιάλ.

Προβάδισμα του Μεξικού έναντι της Νότιας Κορέας
Σήμερα (18:00) Νότια Κορέα και Μεξικό αναμετρούνται στο στάδιο «Ροστόφ» για τη 2η αγωνιστική του στ’ ομίλου. Το Μεξικό πραγματοποίησε τη μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού Μουντιάλ, κερδίζοντας τη Γερμανία (1-0) και έχει την ευκαιρία με νέα νίκη επί της Νοτίου Κορέας να σφραγίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Κορεάτες προέρχονται από την ήττα από τη Σουηδία (0-1), συνεχίζοντας να τις αναιμικές εμφανίσεις τους.

Οι Νοτιοκορεάτες έχασαν από τη Σουηδία, δεχόμενοι ένα γκολ από το σημείο του πέναλτι. Η φάση ήταν αμφισβητούμενη αλλά το τελικό αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς οι παίκτες του Σιν Ταε-Γιονγκ έβγαιναν πάντα δεύτεροι στην μπάλα. «Παίξαμε φοβισμένα, επιθυμούσαμε να μην απειληθούμε από τους ψηλούς παίκτες των Σουηδών και τελικά υποταχθήκαμε πιο εύκολα από όσο έπρεπε. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας πέρασε σχετικά εύκολο βράδυ», υποστήριξε ο Νοτιοκορεάτης προπονητής. Οι «πολεμιστές» έχουν κατορθώσει να κερδίσουν μόνο ένα από τα 12 τελευταία φιλικά παιχνίδια τους, ενώ αγνοούν τη νίκη και στα έξι τελευταία σε επίπεδο Μουντιάλ.

Σε θεωρητικό επίπεδο, η Νότια Κορέα είναι η πιο αδύναμη ομάδα στον όμιλο. Η Νότια Κορέα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου στην προκριματική φάση της ασιατικής ζώνης, πίσω από το πρωτοπόρο Ιράν και μπροστά από τη Συρία, το Ουζμπεκιστάν, την Κίνα και το Κατάρ κι έτσι πήρε την απευθείας πρόκριση για το Μουντιάλ. Είχε απολογισμό τεσσάρων νικών, μαζί με τρεις ισοπαλίες κι άλλες τόσες ήττες, ενώ σημείωσε 11 γκολ και είδε την εστία της να παραβιάζεται 10 φορές. Οι Μεξικανοί εμφάνισαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στην πρεμιέρα, έχοντας και την τύχη σε ορισμένες φάσεις με το μέρος της, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη με 1-0, την παρθενική εις βάρος των Γερμανών σε επίπεδο Μουντιάλ.

«Είχα πει στους παίκτες μου να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και να απολαύσουν το ματς, όχι να φοβηθούν τον αντίπαλο. Παίξαμε πολύ έξυπνα, τους χτυπήσαμε στην κόντρα, νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανώτεροι. Στην επανάληψη οπισθοχωρήσαμε περισσότερο, θα μπορούσαμε να τα είχαμε πάει καλύτερα. Σημασία, όμως, έχει η νίκη», δήλωσε ο προπονητής Χουάν Κάρλος Οσόριο. Συμμετέχοντας στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής, το Μεξικό πέρασε αρχικά από τον πρώτο όμιλο του τέταρτου γύρου της προκριματικής φάσης. Ονδούρα, Καναδάς και Ελ Σαλβαδόρ ούτε που άγχωσαν τους «Ελ Τρι». Στον πέμπτο γύρο ήρθε μια ακόμα πρωτιά, αυτή τη φορά έναντι των Κόστα Ρίκα, Παναμά, Ονδούρας, ΗΠΑ και Τρίνινταντ και Τομπάγκο.

Ευκαιρία για το Βέλγιο να «κλειδώσει» την πρόκριση
Το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη είναι σήμερα (15:00) το Βέλγιο απέναντι στην Τυνησία, για τη 2η αγωνιστική του ζ’ ομίλου του Μουντιάλ.

Οι Βέλγοι δυσκολεύτηκαν μονάχα ένα ημίχρονο απέναντι στους Παναμέζους, φθάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 3-0. «Το ματς κύλησε όπως το περιμέναμε, δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι στο Μουντιάλ. Ξεκινήσαμε καλά, χάνοντας ευκαιρίες. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την παρουσία μας, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν τα παρατήσαμε. Είναι θετικό ότι διατηρήσαμε ανέπαφη την εστία μας. Σε αυτή τη διοργάνωση επιβάλλεται να είσαι συγκεντρωμένος και στα 90 λεπτά» σημείωσε ο τεχνικός του Βελγίου, Ρομπέρτο Μαρτίνεθ.

Οι Τυνήσιοι προέρχονται από την ήττα, με σκορ 2-1, κόντρα στους Άγγλους, δεχόμενοι το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Υπερήφανος για την προσπάθεια της ομάδας του εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Τυνησίας, Ναμπίλ Μααλούλ: «Παίξαμε αρκετά καλά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά μάλλον ήταν θέλημα Θεού να ηττηθούμε. Οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα. Δεν τα παρατάμε, οφείλουμε να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι απέναντι στο Βέλγιο για να συλλέξουμε αποτέλεσμα».